Y kuşağı” ya da “milenyum kuşağı” olarak adlandırılan, 1980’lerin ortalarından 2000’lerin başlarına kadar olan bir dönemde doğmuş olup bugün 17-18 ile 30-35 yaşları arasında olan genç ve görece meraklı ve gezgin nesil, uluslararası gezilerinde İstanbul’u göz ardı etti. Berlin merkezli ev kiralama sitesi Nestpick‘in araştırmasına göre Batılı gezgin gençlerin dünyada en çok deneyimlemek ve yaşamak isteyebilecekleri şehirler sıralamasında İstanbul sondan ikinci oldu!

BBC Türkçe’nin aktardığına göre Y kuşağının gezi ve göç rotalarını takip edip genel tercih modelleri çıkaran site, 16 kriteri göz önünde bulundurarak Y kuşağının en çok yaşamak istedikleri 100 şehri sıraladı. Amsterdam, Berlin ve Münih‘in başı çektiği listede İstanbul 100 kent arasında 99’uncu sırada yer aldı. İstanbul’u Peru’nun başkenti Lima izledi.

16 kriter sonucu şehirlerin aldıkları toplam puanlar:

Nestpick’in “Y kuşağı” için en iyi 100 şehir listesini çıkarırken özellikle göz önünde bulundurduğu faktörler şöyle:

  • İş dünyasının gelişme ivmesi ve potansiyeli
  • Gençlerin ihtiyaçlarına hesaplı şekilde erişebilmeleri
  • Hoşgörülü ve herkesi kucaklayan bir anlayış
  • Dinlenme ve eğlence olanakları

Amsterdam ile Berlin, beklendiği üzere, güçlü iş dünyası, hoşgörü ve açıklık ile eğlence hayatının zenginliğiyle ilk sıraları paylaştı. Bu kriterlerin hiç birini sağlayamayan İstanbul, cinsiyet eşitliğinde ise son sırada yer aldı.
İlginizi çekebilir:

Y kuşağı gezginler kendilerini ‘turist’ değil ‘kaşif’ olarak görüyor

Y kuşağının yıllık toplam seyahat harcaması 200 milyar doları geçti

 

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz