Yaklaşan 9 günlük Kurban Bayramı sırasında yurt dışında tatil yapmayı becerebilecek şanslı kitlenin bu yılki ilk tercihi, geçen yıl da olduğu gibi, komşu Yunanistan. En çok tatil yapılmak istenen destinasyonsa Maldivler.

Online araştırma şirketi DORinsight‘ın Bayram Tatili Tercihleri araştırmasına göre uzun Kurban Bayramı tatilinde tatile gideceğini söyleyen katılımcıların yüzde 10’u yurt dışında tatil yapacağını belirtmiş. Yunanistan’ın Mikonos ve Taşoz (Thassos) adaları en çok tercih edilen yurt dışı destinasyonlar olarak görünüyor.

İnternet kullancısı 7954 kişinin katılımıyla 10-24 Temmuz 2018 tarihleri arasında yapılan araştırma, her ne kadar büyük çoğunluğu hiç tatil yapmayan Türkiye genelini temsil etmese de, yurt dışındaki şehir tercihleri hakkında bilgi veriyor. Türkiye’deki derin siyasi ve ekonomik krizin etkisiyle Türk lirasının inanılmaz değer kaybetmesi sonucunda yurt dışı tatilini seven vatandaşlar, ulaşım, konaklama ve vizenin daha maliyetsiz olduğu Yunanistan ve komşulara daha çok yoğunlaşmış gibi görünüyor.

Yunan Adaları ilk tercih

Katılımcılara bayram tatilini nasıl değerlendireceği sorulduğunda yüzde 43’ü tatile çıkacağını, yüzde 23’ü evinde dinleneceğini, yüzde 30’u ise ailesi ile olacağını belirtmiş. Tatile çıkacak katılımcıların yüzde 90’ı ise tatilini yurt içinde değerlendirecek, ilk tercihleriyse Antalya (yüzde 15), Bodrum (yüzde 12), Ayvalık (yüzde 9) ve Fethiye (yüzde 9) olacak.

Türk lirasının yaşadığı yıkıma rağmen hala göreve uygun fiyatlara, ve vizesiz geçiş avantajına, sahip Yunan Adaları yurt dışı tatilinde ilk sırayı alıyor. Mikonos ve Thassos Adaları’nı Paris, Roma, Barcelona, Venedik ve New York izliyor.

Tüm katılımcılara hayallerindeki tatil destinasyonu sorulduğundaysa yüzde 19’u Maldivleri tercih ederken, yüzde 17’si Miami, yüzde 12’si ise İbiza ve Venedik cevabını vermiş. Onları sırasıyla Roma (yüzde 7) ve Bahamalar (yüzde 6) izliyor.

Yunanistan’da görülmesi gereken yerler hakkında tavsiye isterseniz, aşağıdaki yazımıza göz atın deriz.

Yunanistan’da mutlaka görülmesi gereken 13 yer

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz