Beklenen ilgiyi görmeyen seyahat uygulaması Google Trips kapatıldı

Google Trips uygulaması kapandı

Google, büyük yatırımlara rağmen başarılı olamayan sosyal ağ uygulaması Google Plus‘tan sonra umut bağladığı bir başka servisini de daha kapatma kararı aldı. Kullanıcılardan beklendiği kadar ilgi görmeyen seyahat uygulaması Google Trips yayından kaldırıldı.

Yaklaşık üç yıl önce açılan Google Trips her türlü gezgin için hedefli ulaşım, konaklama, gezi, yeme-içme ve diğer seyahat bilgilerinin paylaşıldığı bir “akıllı kişiselleştirilmiş kılavuz” olma amacındaydı. Ancak gerek TripAdvisor gibi gezginlere yönelik popüler kılavuzların internette rekabet yaratması, gerekse benzeri verilere bizzat Google’ın Arama (Search) ve Haritalar (Maps) servisleri altında ulaşılabilmesi, Google Trips‘i bir nevi açığa düşürdü. Servisin kapatılacağı geçen yıldan beri konuşuluyordu.

Google Trips‘te kullanıcıların kaydettiği verilerin silinmeyeceğini açıklayan şirket, Google hesabıyla giriş yapanların daha önce Trips’te kaydettikleri Notlar (Notes) ve Kaydedilmiş Yerler (Saved Places) bilgilerine aramada ulaşabileceklerini belirtti. Ayrıca servis altında biriken gezi, mekan, rota, ulaşım, kılavuz vs. bilgileri içeren devasa veri tabanına da Arama ve Haritalar altında ulaşılabilecek. Google Haritalar bundan böyle gezgin kullanıcıların mekan ve çevresi hakkında detaylı bilgilere ulaşabileceği bir rehber görevi de görecek.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz