Bir kanonun ucundan Norveç fiyortları

Bergen’li Thomasz Furmanek üç yıl önce kano maceralarını internette paylaşmaya başladı. Norveç fiyortları ve dağlarda çektiği fotoğraflar ve videolar ona binlerce takipçi kazandırdı. 41 yaşındaki kanocu ve profesyonel fotoğrafçı suya girmeden önce GoPro’sunu ve küçük bir fotoğraf makinesini aracının önüne sabitliyor ve açılmaya başlıyor.

Aşağıdaki videolarda ve fotoğraflarda yer alan fiyortları ve dağları daha önce görmüş olabilirsiniz ancak Thomasz Furmanek’e kendi çapında dev bir hayran kitlesi kazandıran çekimlerin farkı açılarında. Kanocu yakaladığı görüntülerle doğada kanosuyla baş başa kalmanın ahengini ve huzurunu paylaşmaya çalıştığını söylüyor, “Kano beni uzak yerlere götürüyor ve oraları farklı perspektiflerden insanlara sunmamı sağlıyor” diyor. Doğada zaman geçirmenin insanın ruh sağlığı için önemine dikkat çeken Furmanek, risk içeren ve öngörülmesi zor gelişmeler içeren aktivitelerin bizlere yeni şeyler öğrettiğini, diğer insanları da çektiği video ve fotoğraflarla motive etmeye çalıştığını dile getiriyor.

Instagram hesabında 77 binin üzerinde takipçiye sahip fotoğrafçı bu hobisi için mesai saatlerini de yüzde 20 azaltmış. Böylece seyahatlere ve kanoya daha fazla zaman ayırabiliyor. Çekeceği daha çok fiyort fotoğrafı var çünkü Norveç ve Svalbard adalarında 1200’e yakın fiyort bulunuyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz