Birkaç günlüğüne vizesiz kaçılabilecek 5 komşu kent

Fırsat buldukça yurt dışına çıkıp dünyayı tanımak isteyen T.C. vatandaşlarının karşısındaki vize engelleri maalesef azalacağına artıyor. Bugün Türk vatandaşlarından 90 güne kadar turistik gezi için vize istemeyen, çoğunluğu gelişmekte olan veya az gelişmiş statüde sadece 89 ülke bulunuyor. Ayrıca sınır kapısında Türkiye pasaportlulara kolay vize veren 15, online vize uygulaması yapan 9 ülke var. Hal böyle olunca dibimizdeki Avrupa‘ya rahatça seyahat edemeyen açık fikirli gezgin vatandaş, özgürlükçü ‘Batı’ havasını henüz AB üyesi olmayan üç beş komşu ülkede bir nebze teneffüs etme şansı bulabiliyor. Sayıları gerçekten çok az olan bu vizesiz gidilebilen ülkeler içinden beş tanesini seçtik. Birkaç günlüğüne de olsa ilk fırsatta uğramanızda fayda var, zira özellikle ilk üçü 5-10 yıllık süreçte Avrupa Birliği üyesi olup Türkiye’ye vize uygulamaya başlayacaktır.

Belgrad, Sırbistan

Vizesiz Belgrad

AB üyesi olduktan sonra T.C. pasaportuna vize uygulamak zorunda kalan pek popüler Hırvatistan’ın yerini Sırbistan almış durumda. Yakın geçmişteki savaşların ekonomik yıkımını henüz tamamen atlatamayan ülkenin başkenti Belgrad, son yıllarda özellikle gece hayatıyla Türkiyeli gezginleri kendine çekiyor.

Turistik bölgelerin birkaç günde gezilebildiği şehirde Sırbistan Kalesi, Aziz Sava Katedrali, Eski Saray ve mini mini Nikola Tesla Müzesi gezilecek yerler arasında sayılabilir. Tuna ve Sava nehirlerinin kesiştiği noktada bulunan şehirde tekne turları popüler.
Saraybosna, Bosna-Hersek

Roma, Bizans ve Osmanlı kültürlerini yaşatan şehir, yakın tarihte yaşadığı büyük acıları unutmadan gelişme ve kalkınmasını sürdürüyor. Şüphesiz bunda kültür ve doğa turizminin büyük payı var.

Eski Şehir olarak bilinen Başçarşiya ve el işçiliğinin merkezi Kazandžiluk (Kazanciluk) başta olmak üzere kente görülmesi gereken her yer yürüme mesafesinde. Eski Şehir’de yer alan Sebilj’in suyunu içtiğinizde, artık hayatınız boyunca Saraybosna’yla bir bağlantınız olacağına inanılıyor.
Odessa, Ukrayna

Tarih, kültür, eğlence, gece hayatı, deniz, kum, güneş… Bir tatil beldesinde aradığınız hemen her şey Odessa’da mevcut. Üstelik pahalı da değil. Karadeniz’in en büyük liman şehirlerinden Odessa’da tarihi Deribasovskaya Sokağı ve tabi şehrin en önemli simgelerinden Potemkin Merdivenleri mutlaka görülmeli.

Odessa’da farklı bir deneyim yaşamak isterseniz yeraltı şehirleri turuna katılabilirsiniz. Dünyanın en büyük labirentlerine yarım günlük geziyi içeren Catacombs Turu’na katılmak için şehirden yaklaşık dört saat uzağa gimek gerekiyor.
Üsküp, Makedonya

Vardar Nehri üzerinde kurulu Üsküp, güler yüzlü insanları, eğlenceli gece hayatı ve düşük fiyatlarıyla ön plana çıkıyor. Makedonya Takı, Büyük İskender Heykeli, Rahibe Teresa Evi, eski çarşı ve hanlar, bu küçük şehirde yürüyerek keşfedilecek noktalardan bazıları.

Teleferikle çıkılan Vodno Dağı’nın zirvesindeki Milenyum Haçı’nın ordan izlenebilen panoramik Üsküp manzarası şahane. Şehir merkezine 17 kilometre uzakta olan Matka Kanyonu, doğal güzellikleriyle özellikle outdoor gezginlerinin ilgisini çekiyor.
Tiflis, Gürcistan

Kura Irmağı’nın üzerindeki Tiflis belki Belgrad ve Odessa kadar canlı bir gece hayatı vaat etmiyor olabilir, ancak renkli Gürcü kültürü, muhteşem Gürcü mutfağı, şehri çevreleyen inanılmaz güzellikteki tabiat, doğal kaplıcalar ve kükürt banyoları mutlaka ilgiyi hak ediyor.

Tarihi kilise ve binaların bulunduğu Rustaveli Caddesi, kafe, restoran ve sanat galerilerinin toplandığı Shardeni Caddesi, modern Tiflis’ten bir kesit sunuyor. Yemek konusuna ayrı bir zaman ayırmak gerekiyor çünkü şehir gastronomiye ilgi duyanlar için de atlanmaması gereken bir destinasyon.

Görseller ve kısmi kaynak: Tripoki

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz