Paylaşım ekonomisinin yeni girişimi Blueground kurumsal şirketlere, çalışanları için orta ve uzun vadeli konaklama ve eşyalandırma hizmeti sunuyor. Kiralanan evler ise, aynı Airbnb’de olduğu gibi, platforma evini kaydettiren ev sahipleri.

Endeavor girişimci ağının üyesi olan Blueground, 2,5 yıl önce Yunanistan’da kuruldu ve yaklaşık 1.6 milyon dolarlık iki tur yatırım aldıktan sonra İstanbul ve Dubai’ye yöneldi. 6 aydır bu şehirlerde agresif bir büyüme gösteren şirket, kurumsal firmaların 3 ay ve daha uzun süreli konaklayan yöneticileri, yabancı çalışanları ve misafirleri için özel tasarlanmış daireler ile konaklama çözümleri sunuyor.

Paylaşım ekonomisinin bir parçası olarak ortaya çıkan girişim, ev sahiplerinden kiraladığı evleri müşterisi şirketlere kiralayarak gelir yaratıyor ve bu süreçte evde oluşabilecek zararlar ve yasal yükümlülükler konusunda tüm sorumluluğu alıyor. Kendi bünyesindeki özel olarak tasarlanmış şehrin dört bir yanındaki daireleri hiçbir gayrimenkulün sahibi olmadan müşterilerine sunan ve ihtiyaçlara göre daireleri dönüştürerek gayrimenkul yönetimi yapan şirket 7 gün 24 saat boyunca müşteri desteği de vadediyor.

p11144-l-6f9de15d-517c-7265-3c69-86172192b71e

Alexis Maragkos, Alexandros Chatzieleftheriou, Penny Papakonstantinou, Andreas Nezeritis ile birlikte Blueground’un kurucuları arasında yer alan Kurtuluş Korkmaz girişimi şöyle tarif ediyor: “Blueground’u, tüm odaları aynı bina içinde yer alan geleneksel bir otelden farklı olarak İstanbul’un her yerinde odası (evi) olan kocaman bir otel olarak düşünebilirsiniz. Bunu başarabilmek teknolojiyi yoğun olarak rezervasyon sistemleri, müşteri uygulamaları, dinamik fiyatlandırma, eşyalandırma ve müşteri desteği gibi iç süreçler için kullanıyoruz. Daha iyi yaşam alanları sayesinde çalışanların yani misafirlerimizin memnuniyetini artırmaya çalışıyoruz.”

Sorumluluk Bluground’da

Blueground konaklama giderlerini 3’te 1 ila yarı yarıya oranda düşürmeyi amaçlıyor. Üstelik çalışana uygun daire bulunması, döşenmesi, dekorasyonu ve bakımı gibi hizmetleri de tek başına üstlenerek insan kaynaklarını bu operasyonlardan kurtarıyor. Ev sahibi, emlakçı, elektrik, su, telefon, internet hizmetleri sağlayıcıları, temizlik şirketleri gibi bağlantıları kurmayı kendi üstüne alıyor.

Blueground-new-logo-e1454677099423

Nisanda Türkiye ve Emirlikler’e açılan ve şimdiye kadar Coca-Cola, LG, EY, Oracle, Deloitte, Samsung, Oliver Wyman, TRT ve Doğuş Grup gibi büyük kurumsal şirketlerle çalışan Endeavour girişimi, Türkiye’de yıl sonuna kadar 100 konuta ulaşmayı ve 1 yıl içinde de Katar ve Çin gibi yeni pazarlara girmeyi hedefliyor. Firmanın girdiği pazarlarda yüzde 90 doluluk oranına ulaşmasına bakılırsa bu hedef tutacak gibi gözüküyor.

p11144-l-07348a7e-822c-168b-6daf-bd7445bd63a7

(fotoğraflar: Blueground)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz