Etiyopya’da düşerek içindeki 157 kişiye mezar olan Boeing 737 Max 8 uçak modeli şirketlerce uçuştan alınıyor. Modelin son beş ayda ikinci kere düşmesi üzerine Etiyopya, Çin, Endonezya ve Cayman Adaları’ndaki havayolu şirketleri bu uçakların kullanımını durdurdu. Singapur ve Avustralya sivil havayolu taşımacılığı otoriteleri de, bu model uçakların ülke havalimanlarına inişini geçici olarak yasakladı. Filosunda 11 adet Boeing 737 Max 8 bulunan Türk Hava Yolları’nın CEO’su Bilal Ekşi “Gelişmeleri takip ediyoruz” açıklaması yaptı.

Etiyopya‘nın başkenti Addis Ababa’dan Kenya’nın başkenti Nairobi’ye gitmek üzere havalandıktan altı dakika sonra düşen uçakta 149 yolcu ve sekiz kişilik mürettebat hayatını kaybetti. Afrika‘daki en büyük havayolu şirketi olan Etiyopya Havayolları, “güvenlik önlemi olarak” bu model uçaklarla gerçekleştireceği uçuşları 10 Mart’tan itibaren askıya aldığını açıkladı.

Endonezya’da da kurtulan olmamıştı

Daha önce de Çin, tüm Boeing 737 Max 8 tipi uçakların uçuşlarını geçici olarak durdurmuştu. Söz konusu kararın “güvenlik risklerine sıfır tolerans yönetim prensibi doğrultusunda alındığını” belirten Çin Sivil Havacılık İdaresi, söz konusu model uçağın geçen Ekim ayında da Endonezya‘da düştüğünü hatırlattı. Lion Havayolları’na ait uçaktaki 189 kişinin tamamı hayatını kaybetmişti. Söz konusu uçak da, Etiyopya’dakine benzer şekilde, kalkıştan 13 dakika sonra düşmüştü.

Endonezya son kazadan sonra da ülkedeki aynı model 11 uçağı incelemeye alacağını duyurdu. Bu nedenle Lion Havayolları‘nın 10 uçağı ve Endonezya devletine bağlı Garuda Havayolları’na ait bir uçak geçici olarak kullanılmayacak.Cayman Havayolları da filosundaki iki Max 8 uçağı da, “yolcularının ve mürettebatının güvenliğini ön plana koyduğunu” belirterek geçici olarak kullanmama kararı aldı.

Son olarak Singapur ve Avustralya‘da sivil hava taşımacılığının düzenlenmesinden sorumlu otoriteler, Max 8 uçakların ülkelerindeki havalimanlarını iniş ve kalkış için kullanmasını geçici olarak yasakladı.

Türk şirketleri de kullanıyor

İlki 2017 yılında uçan Boeing 737 Max 8 modeli Türk havayolu şirketleri tarafından da kullanıyor. Şirket, 2013 yılında THY’nin 40 adet 737 MAX 8 sipariş ettiğini duyurmuştu. THY daha sonra, opsiyon hakkını kullanarak 25 adet uçak daha sipariş etti. Şu an bu model uçaktan Türk Hava Yolları‘nın filosunda 11 adet bulunuyor. Corendon‘un filosunda da bir adet Max 8 tipi yolcu uçağı var. SunExpress de geçen ay 15 adet Boeing 737 Max 8 sipariş etmişti.

THY CEO’su Bilal Ekşi, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Boeing ile irtibat hâlinde olduklarını belirtti. Ekşi, “Uçuş emniyeti önceliğimizdir. Gelişmeleri sıkı şekilde takip ediyoruz. Tüm operasyonlarımızı uçuş emniyetini en üst seviyede uyarak yürütüyoruz” dedi.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz