Booking.com için ılımlı ‘haksız rekabet’ kararı

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) başvurusu üzerine Türkiye’deki faaliyetleri tedbiren durdurulan booking.com’a açılan “Haksız rekabetin tespiti” davasında karar çıktı. Mahkeme online otel rezervasyon portalının “haksız rekabet” yürüttüğü sonucuna vardı; sebeplerin ortadan kaldırılması ve 500 bin TL teminat yatırılması halinde ihtiyati tedbir kararı kaldırılacak ve site yayınına devam edebilecek.

Booking.com‘un faaliyetlerinin ”seyahat acenteliği faaliyeti olduğunun tespitiyle davalıların vergi ödemeyerek, iş yeri açmak için gerekli izinleri almadıklarını” belirten İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi, davalının ”dijital ve sabit iş yeri” açma yoluyla faaliyette bulunarak, idari-hukuki denetimlerden kaçındığı ve iş şartlarına uymadığını kaydetti.

Rezervasyon sitesinin sözleşmelerde haksız rekabet yaratan “Geniş MFN”, ”Fiyat ve Kontenjan Paritesi”, ”Minimum tahsisat” ve ”En iyi fiyat garantisi”ne ilişkin tüm hükümleri çıkarmasına, haksız rekabete neden olan reklamların siteden ve tüm online uygulamalardan kaldırılmasına karar verildi.

Mahkeme, davalıların faaliyetlerinin ”seyahat acenteliği” faaliyeti olması nedeniyle 1618 sayılı Seyahat Acenteleri ve Seyahat Acenteleri Birliği Kanunu gereğince idari yaptırımların uygulanması için kararın bir örneğinin de Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gönderilmesini kararlaştırdı.

Tamamen yasaklamaya gerek yok!

Haksız rekabete neden olan eylemlerin faaliyetin tamamen sonlandırılmasını gerektirecek nitelikte olmaması, haksız rekabete neden olan aykırılıkların giderilmesi yoluyla engellenebileceğini dikkate alan mahkeme, “ölçülülük ilkesi” gereğince davalılar tarafından 500 bin TL nakdi teminatın yatırılması veya kesin-süresiz teminat mektubunun sunulması halinde ihtiyati tedbir kararının kaldırılmasına karar verdi.

Davalı booking.com sözleşmelerdeki aykırılıkları giderirse ve 500 bin TL teminat öderse ve “en iyi fiyat” ibaresini kaldırırsa faaliyetine devam edebilecek.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz