Japonya’nın ulusal havayolu şirketi JAL (Japan Airlines), Boom Supersonic jet yolcu uçağı projesine 10 milyon dolar stratejik yatırım yapma kararı aldı. JAL, “Yeni Concorde” olarak lanse edilen ve havadan ulaşım sürelerini yarı yarıya azaltması beklenen süpersonik (ses hızının üstünde seyreden) uçak geliştirme projesine tasarım ve yolcu deneyimi alanlarında da teknik destek sağlayacak.

Açıklamaya göre Japon şirket, ticari üretim başladığında öncelikli olarak 20 adet uçak satın alma opsiyonuna da sahip olacak. Boom Supersonic kurucusu ve CEO’su Blake Scholl, JAL mühendisleriyle zaten bir yıldır gizli teknolojik çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Bu ek siparişle Boom Supersonic’e verilen uçak ön sipariş adedi 76’ya yükselmiş oluyor. Britanyalı iş adamı Richard Branson‘ın Spaceship adlı şirketi tarafından yakın mali ve teknolojik destek verilen Boom Supersonic, üreteceği ilk 10 ticari süpersonik uçağı da Branson’ın havayolu şirketi Virgin Atlantic‘e verecek.

Fiyatlar ‘uçmayacak’

New YorkLondra arasını 3 saat 15 dakikaya, TokyoSan Francisco arasını yaklaşık 5 saate indirecek olan Boom’un 2023 yılında ilk ticari seferlerine çıkması bekleniyor. 45-55 arası business class koltuk kapasiteli uçaklarda tek yön ücretlerin de 2500 ABD doları civarında, yani normal subsonik (ses hızlının altında uçan) yolcu uçaklarında bugünkü business class fiyatlarıyla aşağı yukarı aynı olacağı belirtiliyor. Servisin de elbette business class kalitesinde olacağı Boom uçaklarda normal (ekonomi sınıfı) koltuk bulunmayacak.

Ortalama 2,2 mach (yüksek irtifada yaklaşık 2300 km/saat) hızla seyredecek olan uçaklar, tek depoyla 8334 m yol yapabilecek. Şirketin tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=MdE9wHkgfbA

Görseller: Boom Supersonic

Bunlar da ilginizi çekebilir:

En güvenli ulaşım yolu 2016’da da değişmedi: Uçmak!

https://gezzio.com/ucak-yolculugu-icin-tuyolar/

 

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz