Bordeaux sadece dünya markası şarabıyla değil o şaraba ithaf edilen La Cité du Vin adlı tema parkıyla da ünlü olacak. Şehirde inşası uzun zamandır süren karaf şeklindeki şarap müzesi bu ay başında Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından açıldı. Fransa’nın şarap bölgesinin kalbinde, Garonne Nehri’nin sol tarafında açılan 10 katlı yapı ülkenin ithalat şampiyonu şaraba bir saygı duruşu.

XTU architects’ten Anouk Legendre ve Nicolas Desmazières’in tasarladığı La Cité du Vin ziyaretçileri daha ilk andan içine alan bir deneyim sunuyor. İlhamını asma kütüğü ve içinde şarabın çalkalandığı bir kadehten alan yapıda 925 reflektif cam panel, 2 bin 240 da altın rengi alüminyum panel kullanılmış.

Le Monde’un haberine göre, kompleksin içinde duyularla şarabı keşfetmek isteyenler için 20 ayrı tema odası bulunuyor. Ziyaretçiler şarabın tarihçesini, yapım süreçlerini ve kültürünü keşfetmek için rehbersiz bir şekilde kendi turlarını yapma hakkına sahip. Aynı sanat müzelerindeki gibi dokunmaya, duymaya hatta koklamaya hitap eden artefaktlar var.

40 metreye yakın yükseklikteki taraçada yani bacayı andıran kısmın içinde şarap tadımı yaptırılıyor. Ziyaretçiler tadımla birlikte 360 derece şehir manzarasının da tadını çıkarıyor. Üstelik müze yönetimi burada sadece Bordeaux şaraplarının değil dünyanın tüm yörelerinden ürünlerin tadıma sunulacağını söylüyor.

Müze bünyesindeki Le 7 adlı panoromik restoran da ziyarete gelenlere hem özel menüsünün yanında 500 şaraptan oluşan zengin bir şarap listesi sunuyor.

Müzenin giriş ücreti 20 euro ve bu fiyata 50 ml’lik bir kadeh şarap ve interaktif tur rehberi  dahil. Kurucuları şarabın Guggenheim’ı olarak niteledikleri yatırımın şehre yılda  38 milyon euro getirmesini bekliyor.

bordeaux-sarap-muzesi-7bordeaux-sarap-muzesi-6bordeaux-sarap-muzesi-5bordeaux-sarap-muzesi-4bordeaux-sarap-muzesi-3bordeaux-sarap-muzesi-2bordeaux-sarap-muzesi-8

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz