Britanyalı turist en çok Türkiye’den ürküyor

istanbul britanyalı turist şehir gezginleri

Britanyalı turistlerin rezervasyon yapmadan veya yola çıkmadan önce seyahat güvenliğini en çok sorguladıkları ülke Türkiye. Amerikalı ve Kanadalı turistlerin listesindeyse Meksika zirvede, Türkiye ilk 10’da.

Britanyalılar dahil Avrupalı turistin Türkiye’ye dönüşü geçen yıl başladı ve eğilim artarak sürüyor. Ancak bu durum ülkemizde barış ve istikrarın tümüyle sağlanmış olduğu inancına değil daha çok Türk Lirası’ndaki feci değer kaybına bağlı gibi görünüyor. Zira Britanyalı turistler Türkiye’deki güvenlik ve yabancılara yaklaşım konusunda hala kaygılılar ve son durumu internette kontrol etmeden rezervasyon yapmıyorlar. Telegraph Travel için SEMrush tarafından gerçekleştirilen online arama ve sorgulama istatistiklerine göre, Britanyalı turistlerin seyahat güvenliğini en çok sorguladıkları ülke Türkiye.

“Is it safe to travel to…” (… ülkesine seyahat etmek güvenli mi?) sorusu ve türevlerinin kullanıldığı sorgulamalara dayanarak hazırlanan listeye göre Britanyalı turistlerin güvenlik konusunda en çok kaygılandığı 10 ülke şöyle:

 1. Türkiye
 2. Mısır
 3. Tunus
 4. Sri Lanka
 5. Fas
 6. Meksika
 7. İsrail
 8. Hindistan
 9. Ürdün
 10. Kıbrıs
Rapora göre Amerikalı ve Kanadalı turistlerin rezervasyon öncesinde güvenliğini en çok sorguladıkları turistik destinasyon Meksika olurken, Türkiye ilk 10’da yer alıyor. Türkiye, Amerikalı turistlerin “kontrol” listesinde beşinci, Kanada listesindeyse dördüncü sırada. Amerikalı turistlerin ilk 10’u şöyle:

 1. Meksika
 2. Mısır
 3. Dominik Cumhuriyeti
 4. İsrail
 5. Türkiye
 6. Küba
 7. Kosta Rika
 8. Kolombiya
 9. Fas
 10. Jamaika

Kanadalıların listesiyse şöyle:

 1. Meksika
 2. Mısır
 3. Jamaika
 4. Türkiye
 5. Küba
 6. İsrail
 7. Çin
 8. Fas
 9. Kolombiya
 10. Dominik Cumhuriyeti

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz