Herkesin yaptığı bir şeyle herkes neden ilgilenmesin? Wight Adası’nda yeni hizmete giren dışkı müzesinin yatırımcılarını motive eden soru buymuş. Birçok insana itici gelebilecek bu müze aslında 38 milyon yaşında bir dışkıya bile ev sahipliği yapan ve bilimsel açıdan oldukça önemli bir görevi yerine getiriyor. İngiltere’nin güney kıyısında yer alan National Poo Museum (Ulusal Dışkı Müzesi), Londra’ya yaklaşık 2 saat mesafede.

Artnews’ün haberine göre, müzenin yatırımcısı ve girişimci Daniel Roberts’a projede yerel sanatçı kolektifi Eccleston George destek olmuş. Koleksiyon şimdilik pek geniş değil, sadece 18 türe ait dışkı var ve bunlar cam küreler içinde sergileniyor. Koleksiyonda aslan, güvercin, baykuş, inek, tilki ve başka birçok hayvanın dışkısı bulunuyor. Ziyaretçi bir tuşa basılıyor ve görmek istediği küre aydınlanıyor.

Müze sağlık ve enerjiye odaklanıyor

Müze dışkı sayesinde hayvanların ya da insanların sağlık durumları hakkında bilgi edinilebileceğini öğretmenin yanında dışkının bir enerji olarak kullanılabileceği bilincini de yaymaya çalışıyor.

İlginç gelebilir ama Ulusal Dışkı Müzesi dünyanın ilk dışkı müzesi değil, Londra’da ünlülerin dışkılarını sergileyen bir müze bulunuyor. İtalya’da geçen yıl Ulusal Dışkı Müzesi’ne benzer bir konsept ile Museo della Merda, Japonya’da ise geçtiğimiz ağustosta yüksek teknolojili tuvalet müzesi açıldı.

National Poo Museum National Poo Museum2 pigeon-poo

Fox-poo.-Photo-The-National-Poo-Museum-1200x500
fotoğraflar: National Poo Museum (Ulusal Dışkı Müzesi)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz