Buz veya kardan yapılmış bir odada gecelemek imkansız gibi görünse de son yılların en tuhaf seyahat trendlerinden biri olmaya başladı. İlk örnekleri 1980’lerin sonlarında ortaya çıkmaya başlayan buz otel konseptleri, pek konforlu olmasalar da sundukları bambaşka özelliklerle farklı deneyim yaşamak isteyenleri kendileri çekiyor. Buzdan oyulmuş yataklarda ren geyiği postları üzerinde uyumaktan her yıl yenilenen sanatsal tasarım ve heykellerin süslediği restoranlarda yemeğe kadar ilginç ötesi deneyimler sunan bu oteller genellikle Ocak ayında kapılarını açıp Nisan ayı içinde kapanıyorlar. Dünyadan 6 adet en iyi örneği buraya aldık.

Snow Hotel, Kemi, Finlandiya

Finlandiya‘nın Lapland bölgesinde kış alarında kurulan Snow Castle (Kar Şatosu) bünyesinde 21 odalı bir de otel açılıyor. Her yıl bir öncekinden farklı bir mimari ve dekoratif stille inşa edilen yapı, duvarlarında şaheser buzdan oyma rölyef ve heykellere de yer veriyor. Büyülü bir atmosferde evlenmek isteyenler için de tamamen kar ve buzdan yapılmış bir de şapel eklenmiş. Oda fiyatları gecelik 410 dolardan başlıyor.
Icehotel, Jukkasjärvi, İsveç

Buz (veya kar) oteli konseptinin ilk örneği İsveç‘in Jukkasjärvi kasabasında 1989 yılında kuruldu. Icehotel, buz ve ışıktan adeta bir sanat şöleni yaratmak üzere dünyanın dört bir yanından gelen sanatçıların ellerinde her yıl yeniden hayat buluyor. Misafirler, konaklamaları boyunca aralarında köpek kızağı turu, Kuzey Işıkları safarisi ve kros kayağının da bulunduğu bir dizi etkinliğin keyfini çıkarabiliyor. Fiyatlar 150 dolardan başlıyor.
Hôtel de Glace, Quebec, Kanada

Dış görünüşüyle nerdeyse Karlar Ülkesi (Frozen) filminden fırlamış gibi görünen bu Kanada oteli belki de bu yüzden film prodüktörleri tarafından sık sık set olarak kullanılıyor. Bağımsız buz yapıların mahzen görünümlü mimarisi herkesi içine çekerken, buzdan kızak kanallar, buzul temalı kafe, buzdan eşya yapma kursları da konuklar için eğlenceli bir konaklama sağlıyor. Fiyatlar gecelik 385 dolardan başlıyor.
Iglu-Dorf, Gstaad, İsviçre

Isıtıma sistemli iglolar, açık hava jakuzileri ve İsviçre Alpleri‘nin muhteşem manzarası bu kar köyünün sunduğu güzelliklerden birkaçı. Konuklar Snow Bar’da farklı temalarda düzenlenen, yemek ve sıcak şarabın eşlik ettiği eğlencelerde kışın keyfini çıkarabiliyor. Fiyatlar 160 dolardan başlıyor.
Sorrisniva Igloo Hotel, Alta, Norveç

Bu iglo otelin odalarındaki ortalama -6 derecelik soğuğa kara kışa uygun uyku tulumları ve ren geyiği deri ve kürkünden yapılmış yatak malzemesiyle karşı konabiliyor. Elbette ısıtılmış, buzdan veya değil, alanlar da mevcut. Misal şu fotoğraftaki şöminenin karşısında sıcak şarap eşliğinde hayatımızın en değişik ve keyifli dakikalarını geçirebileceğimizden eminiz. Norveç‘teki otelde odalar gecelik 278 dolardan başlayan fiyatlarla.
Hotel of Ice, Sibiu, Romanya

Transilvanya‘da ıssızlığın ortasındaki Hotel of Ice, kışları ortaya çıkıveren perili bir buz müzesi gibi. Otel yönetimi her yıl bir grup buz ve kar heykeltraşıyla anlaşarak belirli bir tema çerçevesinde buz yapıları inşa ediyor. Geçen yılki tema, Jaws’tan Star Wars’a ikonik filmlerdi örneğin. Tema ne olursa olsun yine de unutulmaz bir deneyim sunduğundan eminiz. Fiyatlar gecelik 107 dolardan başlıyor.

Kaynaklar: Refinery29, hotelscom
Görseller: Otellerin web siteleri, Ana görsel: Icehotel, İsveç

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz