Hizmet sektöründe robotların yükselişi sürüyor. Daha önce konsiyerj robottan, hatta sahibini takip eden robot valizden bahsetmiştik. Sırada ise İsviçreli robot Leo var. Leo, daha havaalanına girmeden gelen yolcuların biniş kartlarını tarıyor ve bagajları alıp taşıyor. Cenevre Havalimanı’nın 1 numaralı terminalinde test edilmekte olan robot sayesinde uçağa bineceklerin check-in işlemi tamamlanıyor ve masaya uğrayıp çanta bırakmadan uçuş kapısındaki güvenliğe geçişleri sağlanıyor. Leo ile birlikte check-in işlemlerinin hızlanması ve havaalanındaki sıkışıklığın aşılması bekleniyor.

Daily Mail’ın haberine göre, SITA’nın bilişimcileri tarafından geliştirilen ve adını İtalyan mucit ve sanatçı Leonardo da Vinci’den alan Leo, tamamen tek başına haraket edebiliyor. Aynı zamanda ekranında onu kullanmayı bilmeyen yolcular için bir kılavuz video yayınlıyor. İşlemler biniş kartını robota okutan yolcuların, yanındaki bagaj alanına çantalarını bırakmaları ve makinenin bastığı valiz etiketlerini çantalara yapıştırmalarından ibaret. Leo hizmetini tamamlarken bir de takip için bagaj fişi veriyor ve onu alan yolcular çanta taşıma stresi olmadan terminale giriyor.

Robotun valiz taşıma kapasitesi maksimum 32 kilodan iki valiz yani toplam maksimum 64 kilogram. Mayıs ayının ilk iki haftası boyunca denenen Leo’nun notu pozitif. Yolcular da işleri hızlıca hallolduğu için yeni sistemden oldukça memnunlar.

Yolcuların Leo’nun hizmetlerinden faydalanması için alana gelmeden önce online check-in yapmaları gerekiyor.

havaalani-robotu-4havaalani-robotu-3havaalani-robotu-2

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz