Bu dünyanın dışından gelmiş gibi dursa da aslında UFO’lardan ilham alması dışında tam bir dünya malı. İtalyan tasarımcıların elinden çıkma UFO yat, deniz seyahatinde süperyatlara ve devasa yolcu gemilerine yeni bir alternatif olmaya hazırlanıyor. Şekli gibi adını da UFO’dan alan UFO (Unidentified Floating Object / Tanımlanamayan Yüzen Nesne) iki ayrı yarım küreden meydana geliyor. Kabuk gibi birbirine yapışık bu iki yarım küreyi disk şeklinde bir güverte ayırıyor.

Yatın fiberglas kaplı üst kısmı mutfak ve oturma alanlarıyla misafirlerin dinlenmesi için gerekli en iyi koşulları sağlarken, alt kısmında duş yer alıyor. Ayrıca alta inen misafirler suyu içini, hatta deniz canlılarını da seyretme şansına erişiyor. UFO yatlar sahiplerinin zevkine göre özelleştirilebiliyor. İsteyene güvertede bisiklet pisti, isteyene ağaçlar ve bir bahçe yapılabiliyor.

Gizmag’in haberine göre, tasarımcı Napoli merkezli deniz mimarisi ve mühendislik firması Jet Capsule, henüz konsept halindeki aracın kapalı kısmının 5,5 metre çapında, tamamının ise 12,5 metre çapında inşa edilmesini öngörüyor. Ana bölümün yüksekiliği 2.2 metre, tüm araç yüksekliğinin de 5.5 metre olarak hesaplanıyor.

Çok ağır deniz koşullarında bile elastik çapa sistemi sayesinde dengesini koruyabilecek UFO yat çevre dostu olma özelliği taşıyor. Su ile rüzgar türbinleri ve güneş panelleri sayesinde kendi başına enerjisini üretebiliyor. Ayrıca su jeneratörü sayesinde de deniz suyunu içme suyuna dönüştürebiliyor.

Prototipinin 800 bin dolara mal olması beklenen UFO yatın en büyük dezavantajı ise hızı. Saatte sadece 5,5 kilometre hıza sahip olduğu için hızlıca bir yerden bir yere gitmek isteyenlere göre değil.

ufo-2ufo-3ufo-4ufo-6ufo-7ufo-8ufo-9ufo-10ufo-12

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz