Çin’de rastlayabileceğiniz en tuhaf mimari yapılar

Çin‘de hızlı zenginleşmeyle beraber patlayan yapılaşma, yasal düzenlemelerin ona yetişememesi sonucu beraberinde ilginç, çoğu zaman oldukça tuhaf mimari deneyleri de getiriyor.

Çinlilerin inşaata düşkün olduklarını Avusturya Alplerindeki Hallstatt’ın birebir kopyasını inşa etmelerinden beri biliyoruz. Ancak mimari yaratıcılıklarını kullanmaları gerektiğinde aynı başarı söz konusu mu tartışılır.

Özellikle son yıllarda bir çeyiz takımını tamamlarcasına ülkenin birbirinden bağımsız yerlerine inşa edilen çaydanlık, pantolon benzeri yapılar bu şüpheleri artırıyor. Hatta ülkede geçtiğimiz günlerde yabancı kültüre özenen bu garip mimariyi eleştiren bir talimatname bile yayınlandı. Çin’de binalar artık ekonomik, fonksiyonel, estetik ve çevre dostu olmak zorunda.

Çin hatanın döndüğü yerinden kârlı çıkmayı başarsa da biz spektaküler şehir heykelleri ve Tango Kule, Adam Kule, Vazo Kule gibi kitsch şaheserlerle yolumuza devam ediyoruz, ama şimdilik gündemimiz madem ki Çin, o zaman ’un Çin’deki garip yapıları sıraladığı listeyi paylaşalım:

1/7

Yorum yaz