Uçaktaki çocuk gürültüsünden şikayetçi yolcu sayısı hiç de az değil. ‘Aile tatil köyleri’ için durum daha da vahim. Özellikle “dinlenme” amacıyla tatile çıkanlar klasik otel kriterlerinin dışında çocuk gürültüsünden, ağlamasından ve yarattıkları türlü sorunlardan kaçacak bir liman arıyor. Çocuksuz otel ihtiyacının en çok arttığı ülkelerden Almanya‘da sektör de hızla bu ihtiyaca cevap vermeye çalışıyor.

Yıllarca çocuklu aileler ve çocuksuz çiftler arasındaki sorunları çözmeye uğraşan Bad Saarow’daki Hotel Esplanade Direktörü Tom Cudok sonunda çareyi 16 yaşın altındakilerin otele girişini yasaklamakta buldu. Yasaksa bir trend başlattı. Polonya sınırındaki bir göle bakan otel, “sessiz” ve “sakin” bir tatil isteyen Berlinliler için bir vaha oldu.

İki yıl önce Baverya’daki Hotel Parkschloessl’i 14 yaşın altındakilere kapatan Franz Kandlbinder, önceleri yerel basının tepkisini çekse de bu kararından dönmedi ve kısa sürede ne kadar haklı olduğunu da gördü. Kandlbinder şimdi 500 kilometre öteden gelen konukları ağırlıyor.
Hotel Parkschloessl3

Çocuksuz otel tecrübesini yaşayanlar bir daha kopamıyor

The Wall Street Journal’ın haberine göre, bu otellerde kalan misafirlerle konuşulduğunda hemen herkes ağız birliği etmişçesine çocukların yarattığı kargaşa olmadan havuz keyfi yapmaktan, bazen yaramaz tek bir çocuğun bile bir mekanı nasıl çekilmez kıldığından bahsediyor ve daha fazla çocuksuz otel alternatifi sunulmasını beklediklerini söylüyorlar.

Almanya’nın en büyük seyahat acentesi TUI AG’nin verileri de trendi doğrular nitelikte. TUI’nin ağında dünyada sadece yetişkinlere özel 250 otel var ve hatta bu alanda Sensimar adında bir oteller zinciri bile kuruldu.

En ilginç nokta ise çocuksuz otelleri tercih edenlerin temel rahatsızlığının çocuklar olmaması, onlar aslında ebeveynlerin çocuklarına disiplin vermemesinden ve bu yüzden bir restoranda ya da spada rahat edememekten şikayetçiler.

Almanya çocuksuz otel konusunda ilk değil. Club Med 1960’lardan beri belirli tarih ve tesislerde yetişkinlere özel tatil olanakları sunuyor. Bunun yanında Meksika’da, Karayipler’de, Mayorka’da ve Yunanistan’da da çocuksuz tatil seçeneği sunan tesisler bulunuyor.

(fotoğraflar: Hotel Parkschloessl)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz