Çocuksuz oteller rezervasyonlara yetişemezken havacılık sektörü de çocuk gürültüsünden rahatsız olanlara kucak açtı. Bir havayolu daha çocuksuz uçak seçenekleri yaratarak, “sakin uçuşlar” için reklam verdi. Belki de havacılıkta yeni bir devir başlıyor.

Havayolları yolcularından daha fazla para kazanabilmek için yıllardır birçok hizmeti faturalandırıyor. Online check-in’den yiyecek ve içecek servisine, koltuk seçiminden bagaja kadar ekstra ücretlendirmeler yapılıyor. Ancak konu ilk kez bu kadar tartışmalı bir alana kaydı: Çocuklar!

Hindistan’ın ucuz havayolu markası IndiGo uçaklarında “Sessiz Bölge” adı altında 12 yaşından küçük çocukların alınmadığı bir alanın tanıtımını yapmaya başladı. Uçuşlarında 1’den 4’e ve 11’den 14’e kadar olan koltukların iş seyahati yapan ve uçuş sırasında çalışmak ya da dinlemek isteyen yolculara ayrılacağını açıklayan firma, geniş aralıklı bu koltuklarda çocukların oturmasının yasak olduğunu da duyurdu.
İlk değil

Üstelik IndiGo yolcularını kontrolsüz çocuk gürültüsünden kurtarmaya çalışan ilk havayolu şirketi değil; daha önce de Malaysia Airlines, AirAsia X ve Singapurlu Scoot çocuksuz bölge hizmeti sunmuştu.

Batı’da böyle bir girişim şu ana kadar gerçekleşmedi, gerçekleşirse de çocuklular tarafından büyük tepkiyle karşılanıyor ancak her tür taşıma ve konaklamada çocuksuz uçak veya alan isteyen müşterilerin sayısı da gün geçtikçe artıyor. today.com’un anketi de yüzde 68 oranla yolcuların havayolu seyahatlerinde çocuksuz bölgede uçmayı tercih edeceğini gösteriyor.

(fotoğraf: Home Alone 2 Lost in New York)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz