Leonardo Da Vinci denince akla gelen ilk şey dünyanın en ünlü tablosu Mona Lisa, ancak gerçek bir rönesans adamı olan Da Vinci’nin matematiğe, bilime, anatomiye ve mühendisliğe sayısız katkısı olmuştu. Ressam, mucit ve mühendis Da Vinci’nin İstanbul‘la da bir bağı var. 1502’de Haliç‘e taştan 200 metrelik bir köprü yapmak istemiş ancak padişahı ikna edemeyince iş proje aşamasında kalmıştı. Da Vinci’nin Haliç köprüsü bir daha da gündeme gelmdi.

Ta ki o orijinal çizimle çağdaş sanatçılardan Vebjørn Sand bu köprüyü Ekim 2001’de Oslo, Norveç’te yeniden yaratana dek. Bu kez aynı tasarımdan yola çıkan Finlandiya‘dan bir grup öğrenci ve gönüllü Da Vinci’nin hayalini Juuka‘da inşa ediyor.

Da Vinci’nin Haliç köprüsü buzdan yapılacak

Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’nin yürüttüğü çalışmada alışılagelmiş materyallerin yerine buz kullanılıyor. Doğa dostu projenin adı da bu yüzden “Buz Köprüsü“.

35 metre uzunluğa ulaşacak buzdan köprünün inşaatı 28 Aralık’ta başladı ve aksilik olmazsa 13 Şubat’ta sona erecek. Sadece yayaların kullanımı için yapılsa da bir seferliğine gücünü göstermek için bir araçla test edilecek.

01_leonardo_bridge
Finlandiya Buz KöprüsüFinlandiya Buz Köprüsü (2)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz