Danimarka da “aşı pasaportu” hazırlıklarına başladı

aşı pasaportu bağışıklık koronavirüs covid-19

İzlanda‘dan sonra Danimarka da dijital aşı pasaportu hazırlıklarına başladı. DSÖ’nün “yolculardan aşı olduğuna dair kanıt istenmesini tavsiye etmiyoruz” açıklamasına rağmen, Danimarka Maliye Bakan Vekili Morten Bödskov koronavirüsün (covid-19) yayılımına karşı önlemler çerçevesinde dijital aşı pasaportu için somut çalışmalara başlandığını duyurdu.

Bödskov, iş dünyasının temsilcileriyle dijital aşı pasaportu hazırlamak için teknolojik altyapı çalışmalarına başladıklarını, sonuca ulaşmanın aylar sürebileceğini belirtti. “Önemli olan doğru teknolojik çözümü bulmak” diyen Bödskov, kültürel ve toplumsal yaşamda, özellikle iş seyahatleri olmak üzere yurt dışı seyahatlerinde kullanılacak, covid-19’un yayılmasına neden olmaksınız seyahati kolaylaştıracak teknolojik bir çözüm bulacaklarını söyledi.
Danimarka Ticaret Odası (Dansk Erhverv) yetkilileri de covid-19 riskini minimize ederek seyahati kolaylaştıracak aşı pasaportu uygulamasından beklentilerinin yüksek olduğunu ve uzun süredir üzerinde çalıştıklarını kaydetti. Ticaret odası, özellikle yeme-içme sektörü, festival gibi etkinlikler ve iş seyahatleri için imkan sağlamasını umuyor.

İzlanda öncü oldu, DSÖ muhalif

Avrupa Birliği bu konuda henüz uzlaşamazken İzlanda’da sertifikalar dağıtılmaya başlandı. Karar gazetesinin SchengenVisaInfo.com sitesinden aktardığına göre İzlanda bunu yapan ilk Schengen Bölgesi ülkesi oldu.

DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, Son aylarda gündemde olan “aşı pasaportuna” ilişkin “Aşıların (virüsü) bulaşmayı azaltmadaki etkisi henüz bilinmediği için ve mevcutta çok sınırlı aşılama bulunduğu göz önüne alındığında, Komite ülkelere, gelen yolculardan aşı olduğuna dair kanıt istememelerini tavsiye etti” ifadesini kullanmıştı.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz