Her şey Søren Poulsen‘ın ayağının bir taşa takılmasıyla başlar. Sendeleyen Danimarkalı çiftçi, göz ucuyla incelediği taşın Danimarka‘nın büyük kısmının bulunduğu Yutland Yarımadası‘na çok benzediğini görür. Taşı yanında götüren Poulsen, Klejtrup gölüne kıyısı olan çiftliğinde Danimarka benzeri minik bir taş iskele yapar. Poulsen’in 1944’te koyduğu bu ilk taşa – ya da ‘Danimarka’ya – zamanla komşu ülkeler, denizler ve kıtalar eklenir, sonunda ortaya yürüyerek dolaşılabilen, kıtalar arasında kayıkla gezilebilen minyatür bir dünya haritası çıkar.

Poulsen, dünyaya veda ettiği 1969 yılına kadar taş, dolgu malzemeleri, moloz, çamur, çimen taşıyarak, el aletleriyle yerleştirip işleyerek dünyasını genişletmeyi ve güzelleştirmeyi sürdürür.

Verdenskortet, ya da Türkçesiyle ‘dünya haritası’, tümü olmasa da dünyadaki pek çok ülkeyi, üzerlerinde minik bayraklarıyla, temsil ediyor. Midilliyle dolaşmaktan mini golfe çeşitli açık hava faaliyetlerinin de sunulduğu gezi parkı yılda yaklaşık 35 bin kişi tarafından ziyaret ediliyor. Tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Görseller: Verdenskortet

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz