Teknoloji günlük hayatı olduğu gibi seyahat alışkanlıklarını da değiştiriyor. Trenler daha da hızlanıyor, valizler daha da akıllanıyor, check in işlemleri Messenger ile bile yapılabiliyor. Son teknolojik gelişmelerden en çok etkilenecek seyahat objesi ise pasaport. “Biyometrik mi çipli mi?” tartışmaları süredursun, dünyanın en büyük değerli kağıt (ve tabi pasaport) üreticisi De La Rue kağıtsız pasaport üretmeye çalışıyor. Firmanın amacı pasaportları akıllı telefonların içine yüklemek.

De La Rue Ar-Ge çalışmalarında başarılı olursa pasaportlar aynı mobil uçuş kartlarında olduğu gibi basılı muadilinin yerini tutacak. Daha mobil pasaport fikri ilk aşamalarında olsa da şimdiden sahteciliğe açık olup olmadığı veya telefonlar çalındığında ne olacağı gibi soru işaretleri oluştu. Telegraph’ın haberine göreProofpoint adlı güvenlik şirketinden David Jevans dijital pasaportların güvenli bir şekilde akıllı telefonlara eklenebilmesi için cihazlara ek bir donanım yerleştirilmesi gerektiğini bu sayede telefondan kopyalanamayacağını söyledi.

Söz konusu pasaportlara kontrollerde kablosuz olarak ulaşılabilecek, aynı uçak biletlerindeki QR kodlarda olduğu gibi bu sayede sahtekarlıkların da önüne geçilecek.

Son gelişmelere bakılırsa yolculuklarda “pasaport katlandı mı, yoksa kırıştı mı?” gibi streslerden kurtulacağımız tarih çok uzak değil ama biz her teknoloji kaynaklı pasaport değişikliğinde pasaport ücreti ödemek zorunda kalan bir ülkenin evlatları olarak yine bu işten zararlı çıkabiliriz.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz