Kendine özgü gökdelenleri ve onların önündeki kamusal eserleri ile adım başı şehir simgelerine sahip olan Manhattan bu kez bir dev merdiven sahibi oluyor. İngiliz yıldız mimar Thomas Heatherwick’in Hindistan’ın merdivenli su kuyularından yola çıkan basamaklar Led Zeppelin’in şarkısının aksine cennete değil hiçbir yere çıkmayacak.

Deezen’ın haberine göre, Hudson Yards’da yükselecek simge yapı zigzaglar çizip genişleyerek göğe doğru yükselecek. Kesişen merdivenler Manhattan’ın en batısında bir bahçe ve meydana bakacak. Bronzlanmış çelikten ve betondan inşa edilecek olan dev merdiven 2018’de açılacak.

Vessel’de engelliler de düşünüldü

Vessel” (Araç) adı verilen projeyi dev bir göğüs kafesine benzetenler de var, arı kovanına ve sepete de… 600 ton ağırlığa ulaşacak Vessel 150 milyon dolara inşa edilecek ve boş alanlara aç New York‘un ticari amaçtan ve ranttan en uzak yapısı olacak. 2 bin 500 basamak hiçbir ofise, daireye ya da dükkana çıkmayacak. Sadece bir açık hava spor salonu ve gözetleme kulesi olarak işlev görecek.

1,5 kilometreyi aşkın bir yokuşa eşdeğer mesafede çıkılan basamakların sonunda ziyaretçiler 360 derece manzarayı seyredecek ve isterlerse burada ücretsiz bir şekilde spor yapabilecekler. Vessel tamamen basamaklardan oluşmasına rağmen tekerlekli sandalyeliler için asansör de bünyesinde yer alacak.

731_02_vessel_credit_forbes-massie-1-768x854

731_03_vessel_credit_forbes-massie-768x512

731_04_vessel_credit_forbes-massie-768x768

manhattan dev merdiven vessel(fotoğraflar: Forbes Massie)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz