Dijital ‘Covid-19 pasaportu’ test edilmeye başlıyor

covid 19 koronavirüs yurt dışından Covid-19 pasaportu aşı sertifikası

Uluslararası uçuşlarda karantina uygulamalarının kaybettirdiği zaman ve masrafları azaltmayı hedefleyen ‘Covid-19 pasaportu‘ bu hafta test edilmeye başlanacak. Mobil uygulama bazlı ‘pasaport‘, yolcunun test ve aşı geçmişini gösterebilecek.

World Economic Forum’un (Dünya Ekonomik Forumu) bir parçası olan Commons Project Foundation tarafından geliştirilen CommonPass adlı ‘Covid-19 pasaportu’, karantina uygulamalarına ihtiyacı ortadan kaldırabilir.

Koronavirüs salgını nedeniyle karantina uygulamalarıyla geçen ilk altı ayın ardından yaz aylarında özellikle turistik seyahatlerin çok sınırlı da olsa başladığına tanık olduk. Ancak salgına karşı korkuların dinmemesine paralel olarak serbest bırakılan seyahatlere karantina ve test odaklı kısıtlamalar getirildi. Bu kısıtlar çerçevesinde yurt içi ve yurt dışı uçak seferleri de kademeli olarak başlatıldı ancak bazı ülkeler Covid-19 riskine karşın yurt dışından gelen yolcular için karantina uygulamalarını yürürlüğe sokmuştu.
Testler Londra’da başlıyor

Bir akıllı telefon yazılımı olan CommonPass, bu hafta United Airlines ve Cathay Pacific havayolu şirketlerini kullanacak yolcular tarafından Londra’daki Heathrow havalimanında test edilecek. Söz konusu yazılım, pasaport sahibinin sertifikalı bir koronavirüs testine girdiğini ya da hükümetlerin düzenlemelerini karşılayacak bir Covid-19 aşısı olduğunu gösterebilecek.

CommonPass şu an için Londra, New York, Hong Kong ve Singapur arasındaki uçuşlarda gönüllüler tarafından test edilecek. Söz konusu yazılımın uluslararası uçuşlardaki karantina uygulamalarına kalıcı bir çözüm olabileceği söylense de bu konuda önemli bir şart bulunuyor; uygulamanın geçerli olabilmesi için ilgili ülkedeki yetkililerin, CommonPass’teki sonuçları ortaya koyan sertifikalı kuruma güvenmesi gerekiyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz