Dışişleri’nden Çin’e seyahat uyarısı

Çin'e seyahat dışişleri uyarısı

Çin’de ortaya çıkan ve hızla yayılan koronavirüse karşı hükümetlerin uyarı ve önlemleri art arda geliyor. Çin’e seyahat uyarısı yapan ülkeler arasına Türkiye de katıldı. T.C. Dışişleri Bakanlığı, Türk vatandaşlarına zorunlu olmadıkça Çin’e seyahat etmemelerini tavsiye etti.

Dışişleri Bakanlığı, Çin‘in Wuhan şehrinde koronavirüsün ülke çapında kamu sağlığını tehdit eden boyuta ulaştığını, bu çerçevede Türk vatandaşlarının zorunlu olmadıkça Çin’e seyahat etmemelerini tavsiye etti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Çin’in Hubei eyaletinde bulunan Wuhan şehrinde zatürreye neden olan yeni korona virüsünün (2019-nCoV) ülke çapında kamu sağlığını tehdit eden boyuta ulaştığı, vaka sayısının artış eğiliminde olduğu belirtildi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:
“Bu çerçevede vatandaşlarımızın zorunlu olmadıkça Çin’e seyahat etmemeleri, Çin’e seyahat etmeleri halinde başta Hubei eyaleti olmak üzere vakaların yoğun olarak görüldüğü bölgelerden uzak durmaları önemle tavsiye olunur. Çin’de ikamet eden ve Çin’in diğer bölgelerine seyahat etmek zorunda olan vatandaşlarımızın sağlık önlemlerine azami riayet etmeleri, Pekin Büyükelçiliğimiz, Hong Kong, Şanhay ve Guanco Başkonsolosluklarımız ile Çin Halk Cumhuriyeti ve Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklama ve uyarılarını yakından takip etmeleri önem arz etmektedir. Vatandaşlarımızın acil durumlarda aşağıda irtibat bilgileri bulunan Konsolosluk Çağrı Merkezi (7/24), Pekin Büyükelçiliğimiz ve ilgili Başkonsolosluklarımıza ulaşmaları mümkündür” denildi. Bakanlığın paylaştığı numaralar şöyle:

Konsolosluk Çağrı Merkezi (+90 312 292 29 29)

Pekin Büyükelçiliği (+86 152 01 30 94 12, embassy.beijing@mfa.gov.tr)
Hong Kong Başkonsolosluğu (+85 296 17 07 22, consulate.hongkong@mfa.gov.tr)
Şanhay Başkonsolosluğu (+ 86 159 21 03 69 31, consulate.shanghai@mfa.gov.tr)
Guanco Başkonsolosluğu (+86 181 27 83 49 07, consulate.guangzhou@mfa.gov.tr)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz