NASA, X-Plane serisi dahilinde X-57 adlı bir elektrikli uçak modeli üzerinde çalışıyor. Proje NASA’nın 10 yıl içinde daha yeşil ve sessiz büyük bir hibrit jet üretme teşebbüsünün bir parçası.

Girişim başarılı olursa yanmalı motora sahip uçaklar tarihe karışacak. Elektrikli uçak X-57 zayıf ve uzun kanatlarıyla her kanadında 6 elektrikli motorla çalışacak. Bu tasarım hava direncini düşürecek ve uçak daha efektif hale gelecek.

Business Insider’ın haberine göre, elektrikli uçaklarla birlikte operasyonel maliyetlerde yüzde 30 oranında düşecek. En büyük maliyet olan yakıt harcamaları denkleme elektrik girdiğinde ortadan kalkacak. İnce kanatlarıyla gökyüzünü daha hızlı bir şekilde yarmayı başaracak X-57 saatte 280 kilometre hızla geleneksel uçaklardan daha yüksek bir performans gösterecek.

Yanmalı motordan kurtulmak demek gürültüden de kurtulmak demek. Yeni nesil uçaklar çok daha sessiz olacak ve bu sayede iniş ve kalkış yaptıkları güzergahı da ataları kadar rahatsız etmeyecekler

NASA’nın böyle bir projeye yönelmesinin başlıca nedenlerinden biri de karbon salınımını düşürmek. Elektrikli uçaklar sıfır karbon salınımı ile çalışacaklar ve çevreyi koruyacaklar.

nasa-elektrikli-ucak-x57-5nasa-elektrikli-ucak-x57-4nasa-elektrikli-ucak-x57-3nasa-elektrikli-ucak-x57-2nasa-elektrikli-ucak-x57-1

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz