Dokuz Avrupa ülkesine uçuşlar durduruldu

avrupa ülkesine istanbul havalimani alınacak önlemler

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Covid-19 (koronavirüs) salgınına karşı önlemler çerçevesinde dokuz Avrupa ülkesine yapılan seferlerin yarın sabah (14 Mart 2020) 08.00’den itibaren 17 Nisan tarihine kadar durdurulduğunu açıkladı.

Turhan, Bilim Kurulu çıkışınca yaptığı açıklamada ”Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Avusturya, İtalya, Belçika ve Hollanda olmak üzere dokuz Avrupa ülkesine seferler durduruldu. Deniz taşımacılığında liman pencere sistemine göre ülkemiz limanlarına gelen gemiler tarafından yapılan sağlık bildirimleri yapılarak risk değerlendirmeleri yapılmaktadır. Karayolu taşımacılığında ülkemizle İran arasında tüm kara ve demiryolu geçişleri durdurulmuştur. Ticaretin aksamaması için İran üzerinden yapılan kara yolu taşımacılığını Gürcistan‘a kaydırdık. Demir yolu taşımacılığında ise İran sınır kapımız Kapıköy 23 Şubat 2020 tarihinde kapatıldı. Bu kapının faaliyete geçmesine kadar bu hat üzerinden Bakü-Tiflis-Kars hattına kayma ihtimaline karşılık TCDD Taşımacılık A.Ş’nin gerekli şartlar yapılarak ek seferler yapılmasını sağladık” diye konuştu.
Otogarda yolcu yoğunluğu yaşanmaya başladığı belirten Turhan, ”Ankara-İstanbul-İstanbul-Ankara YTH’de 13-14-15 Mart ilave seferler koyduk. YHT hatları ve bölgesel trenlerde 14 bin 350 ilave yolcu kapasitesi oluşturduk. Havayolu taşımacılığında koronavirüs nedeniyle 3 Şubat itibarıyla Çin’le, 23 Şubat’tan itibaren İran, Irak, İtalya ve Güney Kore ile yapılan uçuşlara yasaklama getirmiştik. Halen bu ülkelerden ülkemize uçuş yapılmamakta olup sadece kendi ülkelerine dönmek üzere uçaklar boş gelmektedir” dedi.

Türk Hava Yolları’ndan ücretsiz iade hakkı

Türk Hava Yolları (THY), yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakalarındaki artış nedeniyle 17 Nisan’a kadar uçuşların durdurulduğu Avrupa’daki 9 ülkeye gitmek için bileti bulunan yolculara ücretsiz iade ve parkur/tarih değişikliği hakkı tanındığını bildirdi. Pegasus Havayolları tarafından sosyal medyada yapılan açıklamada, “İptal ve iade işlemlerinizle ilgili endişe etmeyiniz, web sitemizden ve resmi sosyal medya hesaplarımızdan ilerleyen saatlerde yapacağımız duyurumuzu bekleyiniz” İfadeleri yer aldı.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede 100’den fazla ülkeye yayılan Covid-19 (koronavirüs) nedeniyle şu ana kadar 4 bin 600’ün üzerinde insan hayatını kaybetti. Ölümcül virüs tüm dünyada büyük panik yaratırken, Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) korkutan bir açıklama geldi. DSÖ, Avrupa’nın artık koronavirüs krizinin merkez üssü haline geldiğini bildirdi.

Güncelleme: Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, uçuş yasağı olan 9 Avrupa ülkesindeki Türkiye yurttaşı öğrenci ve turistlerin 17 Mart 2020 Saat 00:00’a (TSİ) kadar memlekete dönebileceğini açıkladı.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz