Şehircilikte olduğu kadar turizmde de mucizeler yaratan Dubai Emirliği, yüksek teknolojiye harcadığı bütçelerle son yıllarda çokça konuşuluyor. Son yıllarda hızla yayılan drone teknolojilerinde de öncü olmayı kafaya koyan Dubai, ‘drone taksi‘ uygulamasını bu yıl başlatmaya hazırlanıyor. Program çerçevesinde tek kişilik drone taksiler kentte yolcu deneme turlarına başlayacak.

Dubai’de bugün sona eren World Government Summit’te sergilenen drone taksi prototiplerinin nihai ürün olarak çok yakında pazarlanmaya başlayacağı, ilk örneklerinin de Dubai’de Temmuz ayında yolcu taşımaya başlayacak ve 40-50 kilometre çapındaki bir alan içinde kullanılacak.

Çin yapımı EHang 184 modeli ‘drone taksi’, ilk test test uçuşlarını geçen yıl Las Vegas’ta düzenlenen Consumer Electronics Show kapsamında gerçekleştirmişti. Tek kişilik EHang 184, 100 kg‘a kadar taşıma kapasitesine sahip.

Drone pilotları göreve başlıyor

Dubai Emirliği’nde de test edilen EHang 184, tam dolu pille 50 km yol katedebiliyor, saatte 160 km hıza kadar çıkabiliyor. Drone taksiler, bir uzaktan komuta merkezinde oturan ‘drone pilotları’ tarafından kontrol edilecek.

Dubai Emirliği Otoyol ve Ulaşım Bakanlığı’nın drone taksiler için hazırladığı videoyu aşağıda paylaşıyoruz.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz