Dünyanın en uzun heykeli rekoru el değiştirdi. Hindistan’da bağımsızlık lideri Sardar Vallabhai Patel‘in Gujarat eyaletinde inşa edilen 182 metrelik heykeli törenle açıldı. En büyük heykel ünvanını alan eser 430 milyon dolara (2.4 milyar TL) mal oldu. Daha önce bu ünvana Çin’deki Bahar Tapınağı’nda bulunan 128 metre boyundaki Buda heykeli sahipti.

Hindistan Gujarat eyaleti Kevadiya köyünde inşa edilen heykelin açılışını, Hindistan Başbakanı Narendra Modi yaptı. Açılış töreni sırasında Hindistan Hava Kuvvetlerine ait uçaklardan Narmada Nehri kıyısındaki Birlik Heykeli‘ne çiçekler atıldı. Hint heykeltıraş Ram V Sutar’ın eseri olan heykelin yüksek miktara mal olması eleştirilmesine rağmen Hindistan Başbakanı Modi projeyi devam ettirmişti.

Foto: Narendra Modi@Twitter

Olaylı açılış

Patel gibi Gujarat eyaletinde dünyaya gelen Modi, kriz döneminde Hindistan için yol gösterici olan Patel’in gelecek nesillere ilham kaynağı sağlayacağını söyledi. Yerel basında çıkan haberlerde açılış töreni için bölgeye binlerce polisin konuşlandırıldığı ve dün gösteri yapan çiftçilerle aktivistlerin gözaltına alındığı belirtildi.

ABD‘deki Özgürlük Anıtı’nın neredeyse iki katı boyunda heykel, Patel’in yaşamı ve çalışmalarına dair bir araştırma merkezi ile 2 bin fotoğraf ve 40 bin belgeyi içeren bir müzeyi de barındıracak.

Foto: Sam Panthaky

Heykeli yılda 2.5 milyon turistin ziyaret etmesi bekleniyor. İngiliz sömürgecilerin 1947’de ülkeden ayrılmasından sonra Hindistan’ın ilk içişleri bakanı olan ve “Hindistan’ın Demir Adamı” diye anılan Patel, bağımsızlık sonrası dönemde çeşitli eyaletlerin bütünleşmesinde önemli rol oynamıştı.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz