Turizm her zaman dünyanın en popüler endüstrilerinden biri ve öyle de kalacak. Ülkeler düzeyindeyse bazıları için turizm çok daha önemli. Hangi ülkelerin en çok turizm harcaması yaptığını hangilerinin bu işten en karlı çıkanlar olduğunu merak ediyorsanız Value Walk’un ülkelerin turizm gelir ve giderlerini gösteren grafikleri merakınızı giderebilir.

Ülkelerin turizm gelirleri

Dünya Bankası’nın 2014 yılı verileriyle hazırlanan görsellerden ilki ülkelerin turizm geliri düzeylerini gösteriyor. Buradaki herhangi bir ülkeye seyahat eden yabancı ülke vatandaşlarının ulaşım, konaklama, günlük harcama masrafları gelir kaleminde kabul ediliyor. Tabloya göre dünyada en yüksek turizm geliri elde eden ülke 220 milyar dolarla ABD. 66.8 milyar dolarla İngiltere, 62.8 milyar dolarla Fransa, 56.9 milyar dolarla Çin ve 55.9 milyar dolarlık gelirle Almanya da turizm gelirleri konusunda şanslı ülkeler. Türkiye ise 37.4 milyar dolarlık geliriyle Tayland, İtalya’nın gerisinde, Avustralya’nın biraz önünde yer alıyor, ilk 5’e giremese de ilk 10’da.

inbound-tourism-expenditure-7cc7
HARİTAYI BÜYÜTMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYIN

Ülkelerin turizm harcamaları

Peki kimler yurt dışında en çok para harcıyor? İlginçtir, bu sıralamada ilk değişmiyor ancak ilk 5’teki sıralama değişiyor. Çinli turistler yurt dışında 164.9 milyar dolar, ABD’liler 145.7 milyar dolar, Almanlar 106.6 milyar dolar, İngilizler 79.9 milyar dolar ve Fransızlar 59.4 milyar dolar harcıyor. Grafikler gösteriyor ki ekonomik seviyesi yüksek ülkeler hem turizm gelirleri açısından daha şanslı hem de yurt dışına daha çok çıkıyor ve daha çok para harcıyor. Türkiye ise bu genellemelerin aksine turizm gelirlerinin çok altında, sadece 5.5 milyar dolarlık yurt dışı turizm harcaması yapmış gözüküyor.

outbound-tourism-expenditure-final-ac91
HARİTAYI BÜYÜTMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYIN

Ana görsel: pexels.com

 

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz