Pandemi yüzünden kapandığımız odalarda ara ara gözlerimizi kapayıp kendimizi yürek serinleten, nefes açan, ruh sağaltan tabiat ortamlarında hissetmek az da olsa antidepresan etkisi yapmıyor değil. Mesela bu yazıdaki şahane şelale demeti… Bunlar sadece tonlarca suyu bir uçurumun kenarından coşkuyla aşağı akışını değil, suyun kayaları nasıl erittiğini göstererek doğanın kuvvetini ve kudretini göz önüne seren doğa olayları. Güzel manzara olmalarının ötesinde, tarih boyunca efsane ve masallara esin kaynağı olmuşlar. Dünyada daha pek çok etkiletici çağlayan örneği elbette verilebilir; biz 6 tanesini seçip amatör videolarla ekranınıza taşıyalım istedik (derin nefes…).

Krka Şelaleleri, Hırvatistan

Orta Dalmaçya’da Krka Nehri’nin üzerindeki şelaleler, zaten yüzyıllardır yerli halkın favori dinlenme ve yüzme mekanıydı. Son on yıldır da Avrupalı akınına uğrayan turistik bir cazibe noktası.

Nohkalikai Şelalesi, Hindistan

340 metre ile Hindistan’ın en yüksek şelalesi. Likai isimli bir kadının acıklı efsanesi gibi farklı efsanelerin üretilmesine neden olmuş.”Acıklı hikaye nedir?” diye sormayın, araştırın 🙂
Niagara Şelaleleri, ABD-Kanada sınırı

Dünyanın en ünlü şelaleleri. Son buz çağının sonunda şekillenen alanda üç ayrı şelale bulunuyor. Hem Kanada hem ABD tarafına binlerce turist çekiyor.

Gullfoss, İzlanda

Albüm ve roman kapaklarını, müzik videolarını süsleyen İzlanda‘daki şelale bölgesinin “Altın Şelaleleri” anlamına geliyor.
Ban Gioc-Detian Şelalesi, Çin-Vietnam sınırı

Vietnam ve Çin’in sınır gerilimine neden olan şelale tahmin edilebileceği gibi bugün Çin sınırında gösteriliyor.

Angel Şelalesi, Venezuela

980 metre ile dünyanın en yüksek şelalesi. UNESCO Dünya Mirası listesindendeki şelaleye sadece haziran ve aralık ayları arasında gitmek mümkün. Çünkü büyük bir ormanın ortasında ve  nehir ancak o zaman tekne kullanacak kadar derin oluyor.

Ana görsel: Krka Şelalesi, Sergiu Bacioiu / Flickr
Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz