Dünyaları birleştiren 7 muhteşem tünel

A ile B noktaları arasındaki en kısa yol olan o çizgiyi çizebilmek için bazen dağları delmek gerekir. Doğanın bahşettiği yer şekillerini aşmakla görevli tüneller bu işi yapar. Tünel suyu uzaklaştırır, dağları deler, yolcuları korur, kentleri yakınlaştırır. Başka türlü geçiş imkanı olmayan yerlere ya da başka bir yolla gitmenin çok daha zor olduğu yerlere ulaşımı sağlayan bu 7 muhteşem tünele hayranız.

Gotthard Base Tüneli, İsviçre

İsviçre Alpleri 20 yıldır bu tünel için kazılıyor. Bittiğinde dünyanın en uzun ve derin tüneli olacak, Zürih ile Milan’ı birbirine bağlayacak.
Aşk Tüneli, Ukrayna

tünel

Ukrayna’da ormanın içinden geçen bu tren yolunun asıl amacı Kleven yakınlarındaki bir fabrikaya kereste taşımak. Fakat bu işlem günde 1-2 kez yapılıyor, geri kalan seferler tamamen turistik…

Bund Tanzara Tüneli, Çin

Muhteşem bir mimarisi ya da derin bir tarihi önemi yok ama Huangpu Nehri’ni 610 metre yüksekten saykodelik ışıklar ve yüksek sesli tiz müziklerle geçmeyi sağlıyor.
Hadron Çarpıştırıcısı, Fransa-İsviçre

Hadron Çarpıştırıcısı aslında bir tünel değil, düz bir çizgiden çok bir çember. Fransaİsviçre sınırının 170 metre altındaki yapı 21’inci yüzyılın en büyük keşiflerinden Higgs Bozonu’nun keşfine yaptığı katkıyla yine de bu listede olmayı hak ediyor.

Tokyo Körfezi Aqua Line, Japonya

tünel

Birbirine 100 kilometre uzaktaki Kawasaki ve Kisarazu şehirlerini Tokyo Körfezi’ni dolanmadan birbirine bağlayan tünel-köprü hibridi bu yapının en ilginç yanı ona ait bir yapay adaya sahip olması. Köprü Umihotaru Adası’na ulaşıyor ve buradan suyun 60 metre altına dalarak bir tünelle karşı kıyıya varıyor.
Hezekiah Tüneli, İsrail

Milattan önce 8. yüzyılda Kral Hezekiah tarafından yaptırılan 530 metrelik bu tünel bir saldırı anında bile Kudüs’ün temiz suya sahip olabilmesi için tasarlanmış.

Guoliang Tünel Yolu, Çin

tünel

70’lerde Çin’in doğusundaki Guoliang’a daha kolay bir ulaşım gerektiğinde 1200 metrelik uçurum bu tünele dönüştürüldü. 4,5 metre yüksekliğinde ve 3,5 metre enindeki bu tünel yüksek sürüş zevki vermeyebilir ancak inanılması güç bir manzara yarattığı muhakkak.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz