Dünyanın en bisiklet dostu şehirleri

bisiklet dostu

Danimarka’da yapılan bir araştırma bisikletle gidilen her kilometrede şehirlerin 23 sent kazandığını, arabayla gidilen her kilometrede ise 16 sent kaybettiğini ortaya çıkardı. Biz de büyük şehirlerde en mantıklı ulaşım alternatiflerinden birinin bisiklet olduğunu söylüyor ve bu trende dair haberler yapmaya devam ediyoruz. Modern şehirler günden güne kendilerini bisikletlere ve bisikletlilere adapte etmeye çalışırken bu yarışta bazı bisiklet dostu şehirler, özellikle Avrupa şehirleri, bayrağı bir hayli kıvanç ve inançla taşıyor.

Bu değişimi destekleyen ve ön plana çıkarmak isteyen Copenhagen­ize Design Company 2011’den bu yana dünyanın en bisiklet dostu şehirlerini seçiyor. 2013’te 150 şehri değerlendiren bu yılsa dünyadan 600 bin nüfusun üzerinde 122 şehri mercek altına alan oluşum 2016’ın en bisiklet dostu şehirlerini seçti.

Amsterdam ve Kopenhag’ın geleneksel bir şekilde başı çektiği listede sürpriz şehirler de kendini göstermeye başladı. Listede ilk sırayı bisiklet köprüleri, bisikletlere özel rampalarıyla Kopenhag’ın oldu. Danimarka başkenti bisiklet ve doğa dostu politikalarıyla birinciliği Amsterdam’dan alarak ilk sıraya yerleşti. Amsterdam dünyada bisiklet sürmenin en rahat olduğu şehir olsa da inovasyon çalışması yapmadığı, politikaları ve stratejileriyle bisiklet kültürünü desteklemediği için geride kaldı.

Index_nosmallcitynames_fixed-932x699

Güney Amerika’da Rio’nun yerini Buenos Aires alırken, Almanya’dan Berlin ve Hamburg gerilere düştü, Asya’dan Tokyo ve Nagoya ise ilk 20’nin dışında kaldı. Bisikletin o şehirdeki sosyal kabulü, bisikletle seyahat güvenliği, bisiklete dair faaliyet ve etkinliklerin yoğunluğu gibi kriterler üzerinden hazırlanan endekste ilk 20 şu şekilde sıralandı:

1- Kopenhag

2- Amsterdam

3- Utrecht

4- Strasbourg

5- Eindhoven

6- Malmö

7- Nantes

8- Bordeaux

9- Antwerp

10- Seville

11- Barselona

12- Berlin

13- Ljubljana

14- Buenos Aiires

15- Dublin

16- Viyana

17- Paris

18- Minneapolis

19- Hamburg

20- Montreal

(fotoğraflar: Copenhagen­ize Design Company)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz