Marriott International 12.4 milyar dolar karşılığında Starwood Hotels’i satın aldı. Dün iki zincirin de hissedarları anlaşmayı onayladı ve dünyanın en büyük otel şirketi ortaya çıktı. Anlaşmaya göre Marriott International, Starwood hissedarlarına bir hisse başına 0.8 Marriott adi hisse senedi ve 21 dolar peşin para ödeyecek.

Business Insider’ın haberine göre, Westin, St. Regis, Sheraton ve Four Points gibi markalarla hizmet veren Starwood kasım ayında Marriott tarafından satın alınmaya razı olmuştu. Bununla birlikte Çin’in sigorta devi Anbang anlaşmayı bozmak için epey çaba sarf edip hatta herkesin kafasını karıştıracak kadar yüksek fiyatlar önerse de geçtiğimiz hafta Marriott’la girdiği teklif yarışından aniden çekilmişti.

Marriott International CEO’su Arne Sorenson gelişmeyi “Bugün hissedarların onayının başarıyla alınması bir dönüm noktası oldu, alışverişimizde bir adım daha tamamlandı” sözleriyle duyurdu. İki şirketin de önünde anlaşmanın kesinleşmesi için birkaç adım daha var. Eğer anti tekel yasaları aşılırsa iki zincirin evliliği yıl ortasında tamamlanabilir.

(fotoğraf: José Carlos Cortizo Pérez/Flickr)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz