Üç dört nesildir el değiştirmeden devam eden bir restoran veya fırına saygı duyanlar, Japonya’daki Nishiyama Onsen Keiunkan’ı duyduklarında hazırola geçmeliler. Yedi göbek ya da 10 göbek değil, Fujiwara Mahito’nun ataları bu oteli M.S. 705 yılında açmış ve 1300 yıldan yani 52 nesilden beri işletiyorlar. Yani dünyanın en eski oteli burası.

Vikingler Amerika’ya gitmeden 300 yıl, İngiltere’nin kuruluşundan 225 yıl önceki bu tarih, otele adını veren Keiun çağının ikinci yılına denk geliyor. Aradan geçen bunca zamanı ve 13 yüzyıllık faaliyeti düşününce Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başarması hiç şaşırtıcı değil.

Fortune’un haberine göre, Güney Japonya Alplerinde kurulu otelin samuraydan siyasetçiye kadar toplumun her kesiminden ziyaretçisi var. Ancak bu kadar tercih edilmesinin en büyük sebebi ne açıldığı günden bu yana akan kaplıca suları ne de üç dört saat uzaklıktaki Fuji Dağı ve Jigokudani Maymun Parkı. Otelin devamlılığını sağlayan temel etken hizmet kalitesi. Trip Advisor’da Nishiyama Onsen Keiunkan’a bakıldığında “mükemmel” ve “çok iyi” haricinde bir değerlendirme bulmak neredeyse imkansız.

Son olarak yaklaşık 20 yıl önce, 1997’de tadilat gören otelin sadece 37 odası bulunuyor. Açık hava banyolu, ay izleme platformlu oda seçenekleri de sunan tesiste konaklamanın gecesi 52 bin yenden yani 439 dolardan başlıyor.(fotoğraflar: 663highland, Wikimedia Commons, Creative Commons)

Bunlar da ilginizi çekebilir:

https://gezzio.com/hotels-com-akilli-seyahat-ipucu/

‘Buz Otel’ büyüleyici oda tasarımlarıyla kapılarını açtı [Galeri]

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz