Dünyadaki en güzel 20 sahil şehri

En batıdan en doğuya, dünyanın en muhteşem en ünlü şehirlerini düşünün. New York, Los Angeles, Şikago, Vancouver, Barselona, İstanbul, Tokyo, Hong Kong ve niceleri… Farklı kültür ve farklı coğrafyalardan gelen bütün bu şehirlerin tek bir ortak noktası var: Deniz. Dünyanın en popüler şehirlerinin çoğu sahil şehri.

Deniz seyahati operatörü olarak hizmet veren Chicago Line Cruises bu şehirleri global piyasa araştırması yapan şirketlerin istatistikleri ve yaşam kalitesi koşullarına göre değerlendirerek sıralıyor. Yemek, müzik, doğa, mimari ve şehrin özgünlüğü gibi kriterleri baz alan listeyle en iyi 20 sahil şehri seçiliyor. Listede Türkiye’den sadece İstanbul yer alıyor.

Liste başı uzaklardan çıktı. Yeni Zelanda’dan Auckland iki liman arasında yer alan volkanik arazinin üzerindeki konumu, binlerce kumlu plajı, 15 binden fazla eserin sergilendiği sanat galerileri ve Yüzüklerin Efendisi çekimlerine ev sahipliği yapan setleriyle favori oldu.

02-800px-Barcelona_in_Parc_Güell (Custom)

İspanya’nın Katalonya bölgesinin başkenti Barselona ise Akdeniz’i listede iklinci sıraya taşıdı. Yılda 9 milyon turist ağırlayan şehir tarihi Camp Nou Stadyumu, Gaudi imzalı mimari eserleri, başta tapas olmak üzere zengin mutfağıyla Auckland’ın hemen arkasında yer aldı.

Dimbeko, Commons, Wikimedia
Dimbeko, Commons, Wikimedia

Listede üçüncü sıraya Batı Kanada şehri Vancouver yerleşti. Şehrin merkezinde yer alan sulak ve ağaçlık devasa Stanley Park’ı ve dünyada en iyi yerli koleksiyona sahip müzelerden Antropoloji Müzesi ile tanınan sahil şehri, 2020’ye kadar dünyanın en yeşil şehri olmaya çalışıyor ve şimdiden elektriğinin yüzde 93’ünü üretiyor.

Baltık Denizi’nde iki ayrı ada üzerine kurulmuş Danimarka başkenti Kopenhag ile 63 ayrı adan oluşan şehir devlet Singapur’un 4 ve 5’inciliği kazandığı listenin ilk yirmisi ise şu şekide sıralandı:

1. Auckland, New Zealand

2. Barselona, İspanya

3. Vancouver, British Columbia

4. Kopenhag, Danimarka

kopenhag en çevreci

5. Singapur

6. Şikago, Illinois, ABD

7. Sidney, Avustralya

8. San Francisco, Kaliforniya, ABD

9. Tokyo, Japonya

10. New York, ABD

11. Dublin, İrlanda

12. Hong Kong

13. Helsinki, Finlandiya

14. Los Angeles, Kaliforniya, ABD

15. Lizbon, Portekiz

16. Dubai, B.A.E.

17. Oslo, Norveç

18. Perth, Avustralya

19. İstanbul, Türkiye

20. Miami, Florida

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz