Dünyaca ünlü şeflerin tasarladığı menüler, gurme şarap seçenekleri, yerel mutfaklar… Uçakları gökyüzü restoranlarına çeviren havayolu şirketleri sınırları zorluyor.

Travel + LeisureDünyanın En İyileri Ödülleri” için okuyucularına son bir yılda yedikleri en iyi uçak yemeklerini sordu. İkramlardan kokteyllere, lezzetten servise kadar her kriterin değerlendirildiği ankette THY, 100 üzerinden 85.14 puanla En İyi Uluslararası Havayolu Yemeği sıralamasında üçüncü oldu. Time’da yayınlanan listede oylamaya katılan bir yolcunun “Eğer THY bir restoran olsaydı, oraya yemeğe giderdim” yorumuna yer verildi. Business sınıfındaki semaverde çay ve yemeklerin lezzetinden de övgüyle bahsedildi.

Aynı anketin birincisi 90.40 puan ile Singapore Airlines oldu. Reklamlarıyla her zaman hizmet kalitesinin altını çizen, hatta yemeklerin gökyüzünde nasıl bir tada sahip olduğunu anlamak için 30 bin feet’teki basınca maruz bırakıldığı deneme odasına sahip Singapur merkezli havayolu, gurme yemek servisini premium ekonomi sınıfına taşıyor. Singapore Airlines‘da birinci sınıf ve business sınıfı yolcular gurme yemeklerini Wedgewood marka servis setiyle yiyorlar.

Listede ikinci sırada sıra dışı stratejisi ve reklmlarıyla tanınan Dubai merkezli Emirates var. Meze ve kuzu güveç gibi Ortadoğu mutfağından ürünler sunan Emirates, menüsüne Dom Pérignon Vintage Rosé 2003 (şampanya) ve onun lezzetini tamamlayacak 6 çeşit kanapeyi de soktu. Havayolunun menüsünde İran beyaz peyniri,incir, teriyaki ile marine edilmiş ördek göğsü gibi bir çok spesiyal de bulunuyor.

Listede ilk onun tamamı ise şu şekilde sıralandı:

1- Singapore Airlines

2- Emirates

3- THY

4- Cathay Pacific Airways

5- All Nippon Airways

6- Korean Air

7- Thai Airways

8- Air New Zealand

9- Virgin Atlantic

10- Qantas Airways

 

(fotoğraf: Turkish Airlines)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz