Solda Elías García Martínez, Ecce Homo (1930), sağda tablonun Cecilia Giménez imzalı restorasyon (2012)

Çincede “kriz”in “fırsat” anlamına geldiğini en iyi İspanyollar anlamış olabilir. 2012 yılında bir restorasyon fiyaskosuyla tanınmaz hale gelen İsa freski küçük bir İspanya kasabası olan Borja’yı bir turizm beldesi haline getirebilir mi? Bu sorunun cevabını henüz bilmesek de Borja Belediye Başkanı Eduardo Arilla‘ya göre dünyanın en kötü restorasyonu gelecek vaadediyor!

2012 yılında sanat dünyasından belki de daha fazla internetin ilgisini çeken bir tablo restorasyonu gerçekleşti. 85 yaşındaki Elías García Martínez’in İsa’yı resmettiği 1930 tarihli Ecce Homo freski, Cecilia Giménez’in elinde bir canavara dönüştü. Küçük bir İspanyol kasabası olan Borja’da bu vahim restorasyonun gördüğü ilginin ardından freski görmeyi bekleyen kuyruklar oluştu.

İnternette ilgi gören her şey gibi bir süre sonra fresk de popülerliğini yitirdi ve Borja eski günlerine geri döndü. Ancak bu komik ve başarısız restorasyonu ona özel, yeni bir sanat merkezinde sergiye açma kararı alan kasaba yeniden turistlerin ilgi odağı olmayı hedefliyor. “Canavar İsa” ile Borja’da selfie çekmek isteyenler için yeni adres Centro de Interpretación olacak.

Dünyanın en kötü restorasyonu için afiş hazırlandı

Geçtiğimiz günlerde açılan sanat merkezinde Ecce Homo’nun talihsiz restorasyon macerasını anlatan 15 afiş yer alıyor. Metinlerin eserin dünya çapındaki ününe yakışır biçimde İngilizce, Fransızca ve Japonca çevirileri de var.

Ekran Resmi 2016-03-28 13.31.04

Girişime dair en ilginç detaysa Giménez’in bu işten karlı çıkması. artnet news’deki habere göre, sanat merkezinde ve internette satılacak deforme olmuş freske dair her türlü hediyelik eşyadan o da pay alacak.

(fotoğraflar: artnet, Instagram)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz