Temiz sokakları, ileri ulaşım koşulları geniş parkları ve gökdelenleriyle Güneydoğu Asya‘nın geneline pek uymayan Singapur, bölgenin en önemli ekonomik ve turistik merkezlerinden biri. Bu küçük kent devlet hem yabancı çalışanlar için hem de turistler için cazibe merkezi ve bu talep onu sadece Asya’nın değil dünyanın en pahalı kenti haline getirdi. Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından açıklanandünya çapında hayat pahalılığı” listesinde Singapur üçüncü kez ilk sırayı aldı.

EIU’nun araştırmasında, zirveyi kaptırmayan Singapur‘u ikinci sırada Zürih ve Hong Kong izledi. Singapur çok daha pahalı olduğu zannedilebilecek New York‘tan otomobil fiyatları, ulaşım ve giyim sektöründe 2,7 kat daha pahalı çıktı.

Yılda iki kez yapılan araştırma yeme-içme, eğlence, giyim, ev eşyası, kişisel bakım, ev kiraları, ulaşım, özel okul, maaş gibi 160 parametreye dair 400 farklı fiyat üzerinden bir endeks oluşturuyor. Bu endekste Singapur 116 puan, Zürih ve Hong Kong 114 puan aldı.

Listeye göre, yaşamın en ucuz olduğu kentlerin çoğu da Asya’da. Listede özellikle Hindistan; Bangalore, Mumbai, Chennai ve başkent Yeni Delhi ile en ucuz şehirlere sahip ülke.

Endekste sırasıyla Cenevre, Paris ve Londra da New York’tan daha pahalı şehirler olarak sıralandı.

(fotoğraf: William Cho, Theatres on the Bay, CC BY-SA 2.0, Commons, Wikimedia)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz