Michelin yıldızlı bir restorana gitmek için illa büyük masrafa girmenize gerek yok ancak dünyanın en ucuz Michelin yıldızlı yemeğini yemek istiyorsanız Singapur’a kadar gitmeniz gerek!

Michelin Singapur rehberi sonunda yayımlandı. Sadece Güney Asya’ya özel olarak basılan rehberde 200’den fazla her sınıftan restoran sıralanırken, 29’u listede birer, ikişer ve üçer yıldızla yer aldı. 34 restorana da kalite ve uygun fiyat açısından dikkat çekildi. Rehberde yer almaya layık görülen noktalardan en ilginci ise yaklaşık 2 dolara tavuklu noodle satan bir sokak satıcısı oldu.

Yanlış duymadınız, Singapur’da Chinatown Complex Market and Food Centre’da bir standda 6 liradan bile daha ucuza dünyanın en lezzetli yemeklerinden biri satılıyor. Hong Kong Soya Sauce Chicken Rice & Noodle adlı standın aşçısı 51 yaşında, “Yemeği lezzetli yapan şefin yeteneğidir” diyor. Yemek yapmayı Hong Kong’lu ustasından öğrenmiş, burada sattığı ve bu yıl yıldıza layık görülen tavuk yemeğinin adını da ustasına ithafen “Hong Kong usulü tavuklu noodle” koymuş.

35 yıldır aşçılık yapıyor. rehber yetkililerinin sokaklarda lezzet avına çıktığını bile bilmiyormuş, aday olabileceğini onlardan öğrenmiş. Şimdi tek amacının Singapur’dan daha fazla yerel lezzetin dünyada keşfedilmesi olduğunu söylüyor.

Dünyanın en ucuz ikinci Michelin yıldızlı yemeği

Singapur’a yolunuz düşerse Hill Street Tai Hwa Pork Noodle’a da uğramayı ihmal etmeyin, Singapur’un bir başka ucuz Michelin yıldızlı sokak yemeği de burada satılıyor. Üstelik 4 dolara (12 lira).

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz