Avustralya’nın Melbourne kenti, dünyanın en yaşanabilir şehri ünvanını 2018’de Avusturya’nın başkenti Viyana‘ya kaptırdı. 140 kentin yer aldığı listenin en sonunda ise Suriye‘nin başkenti Şam yer aldı.

İngiliz Economist dergisinin araştırma birimi Economist Intelligence Unit‘in yayımladığı dünyanın en yaşanılabilir şehirleri listesinde, son yedi yılın birincisi Melbourne bu yıl ikinci sırada yer aldı. Melbourne‘u Osaka (Japonya), Calgary (Kanada), Sydney (Avustralya) ve Vancouver (Kanada) takip etti.

Bu yıl Tokyo ve Osaka, en yaşanabilir ilk 10 kent arasına girme başarısını gösterdi. Geçen yıl ilk 10’da yer alan Hamburg ve Helsinki ise bu yıl liste dışında kaldı. Böylece 9’uncu sıradaki Kopenhag, ilk 10’daki tek Avrupa kenti oldu.

Şam yine sonda

Küresel Yaşanabilirlik Raporu, dünyadaki 140 şehirdeki istikrar, şiddet ve suç oranları, insan hakları, sağlık, kültürel çevre, eğitim ve altyapı imkanları değerlendirilerek hazırlanıyor.

Listeye göre, kentlerin yaklaşık yarısı bir önceki yıla göre ilerleme kaydetti. Yaşam koşullarının en kötü olduğu şehirlerin başında ise Suriye’nin başkenti Şam yer aldı. Şam’ı Dhaka (Bangladeş), Lagos (Nijerya), Karaçi (Pakistan) ve Port Moresby (Papua Yeni Gine) izledi.

İşte 2018’de en yaşanılabilir şehirler:

 1. Viyana, Avusturya
 2. Melbourne, Avustralya
 3. Osaka, Japonya
 4. Calgary, Kanada
 5. Sydney, Avustralya
 6. Vancouver, Kanada
 7. Tokyo, Japonya
 8. Toronto, Kanada
 9. Kopenhag, Danimarka
 10. Adelaide, Avustralya

Bunlar da 2018’de yaşaması en zor olan şehirler:

 1. Şam, Suriye
 2. Dhaka, Bangladeş
 3. Lagos, Nijerya
 4. Karaçi, Pakistan
 5. Port Moresby, Papua Yeni Gine
 6. Harare, Zimbabve
 7. Trablus, Libya
 8. Douala, Kamerun
 9. Cezayir, Cezayir
 10. Dakar, Senegal

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz