Çin‘in açıklamasına göre dünyanın en yüksek kayak merkezi Tibet’in 3 bin 490 metre rakımlı başkenti Lhasa’nın yakınlarında inşa edilecek.

Telegraph’ın haberine göre, Tesisin yapım amaçlarından biri sporcuları 2022’de Pekin’de gerçekleşecek Kış Olimpiyatları’na hazırlamak. Çin’in 2016-2020 beş yıllık planı dahilindeki proje sayesinde turistler hem Tibet’in yerel kültürünü keşfedip hem de kayak yapma fırsatı yakalayacaklar.

Ortalama rakı 4 bin 500 metre olan Tibet, Himalaya iklimi sayesinde her zaman kar bulunan zirveleriyle kış turizmi için ideal bir bölge. Muhtemelen bu tesis hali hazırda 4 bin 516 metre yükseliğe kurulmuş Çin’in Jade Dragon Snow Mountain’ındaki kayak merkezinden daha yüksekte olacak.

Kayak turizmi potansiyeli yüksek

Tibet’te 8 bin metreden yüksek 5, 7 bin metreden yüksek 70, 6 bin metreden yüksek bin dağ bulunuyor.

Tibet Spor Bürosu Başkan Yardımcısı Nyima Tsering bölgenin başkentinde bir kayak merkezi yapılması sayesinde genç nesillerin kış sporlarına dair temel bilgileri daha iyi öğrenebileceklerini söylüyor.

Bölge çok uzun zamandır ekstrem spor tutkunlarını çekmeyi başarıyor. Kayakçılar, snowboardcular Tibet zirvelerine tırmanıyor. Burada Budist tapınaklarından yerel kültüre keşfedecek daha birçok şey var.

(fotoğraf: Potala Sarayı, Lhasa, Xiquinho, CC BY-SA 3.0, Commons, Wikimedia)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz