bisiklet feribotu elephanten

Elbette bütün feribotlar bisikletlere açık, yani çok da özel bir durum değil buradaki. Ama tekneye bisikletliler dışında kimsenin alınmayacak olması, İsveç ile Danimarka arasında her gün birkaç kere gidip gelecek bu alternatif feribotu ilginç kılıyor. 1940 yılında yapılan ve yakın geçmişte elden geçirilerek motoru değiştirilen MS Elephanten adındaki bisiklet feribotu, bisikletleriyle birlikte 36 yolcu alabiliyor.

Bisiklet feribotu Øresund körfezinde, Kopenhag yakınlarındaki Dragør kasabasıyla İsveç’teki Malmö kenti arasında işleyecek. Seferler Haziran’da başlayacak ve Ağustos’a kadar sürecek. Deneme süresi iyi geçerse seferlerin artırılması planlanıyor.Bisikletliler normalde iki kıyıyı birleştiren Øresund Köprüsü’nü de kullanabiliyor. Ancak 2000’de açılan ve bisiklet sürmeye kapalı olan köprüden sadece trenle, ve bisikletlerine çocuk bileti alarak, geçebiliyorlar. Dolayısıyla daha manzaralı ve keyifli bir geçiş için feribot güzel bir alternatif. Feribotta minik bir tamir köşesi, pompa, temizlik istasyonu vs. olacağı da söyleniyor.

Tabi bisiklet feribotu fikrini en çok savunan kişi olan Dragør Belediye Başkanı Eik Dahl Bidstrup’un beklentileri yüksek. Bidstrup, yeni bisiklet ulaşım hattıyla kente gelen ziyaretçi sayısını arttırmanın peşinde.

İlginizi çekebilir:

Dünyanın en bisiklet dostu şehirleri

Norveç bisiklet otoyolları için 1 milyar dolar harcayacak

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz