Ekolojik tatil kavramı hızla yayılıyor ve elbette teknoloji dünyası da çevreye duyarlı çözümler konusunda çalışmalarını artırarak sürdürüyor. Son ilginç ve umut vaat eden örneğimizin adı Ecocapsule. Gezginlerin kentsel enerji şebekesinden tamamen bağımsız, yani kendi enerjilerini üreterek konaklayabildikleri bu karavan konseptinin ilk prototipi görücüye çıktı.

Slovakya merkezli Nice Architects tarafından geliştirilen yumurta şeklindeki bu tekerlekli ekokapsüller oldukça hafif ve dayanıklı malzemeden inşa edildiği için ortalama bir binek otomobiliyle çekilebiliyorlar. Ancak bu karavanları benzersiz kılan asıl özelliği, kendi enerjisini üretebildiği için konaklama sırasında şehir şebekelerinden yararlanmasına gerek olmaması. Bu da elbette inanılmaz bir seyahat özgürlüğü anlamına geliyor.
Güneş panelleri ve bir de 750 watt elektik üretebilen tak-çıkar rüzgar türbiniyle donatılmış olan kapsül, aydınlatma ve priz elektriğinin yanında yazın klima, kışın da ısıtma sistemlerini besleyebilecek kadar enerji üretilebiliyor.

Ecocapsule çevreci tatil karavanı

Karavanın 20 cm kalınlığında yalıtma özellikli duvarları sayesinde -10 ile +40 derece arasındaki sıcaklıklarda, yani çoğu mevsim ve iklim şartlarında kabinde gayet rahat yaşanabiliyor. Klimalanın hava devridaim ve temizleme özelliği sayesinde içerdeki hava kalitesi de hep üst düzeyde kalıyor.
Ecocapsule ekolojik podlarda göl ve yağmur sularını içme suyuna dönüştüren bir de arıtma sistemi var. Tüm bu sistemler kapsülde entegre halde bulunuyor.

Peki konfor? Tahmin ettiğiniz üzere oldukça rahat ve sağlıklı bir yatak, çevreci klozet, minik kullanışlı bir mutfak ve ufak bir çalışma alanı karavanımızda mevcut.
Geçen haftalarda düzenlenen NYCxDesign festivali kapsamında New York’ta sergilenen Ecocapsule, Health and Wellness kategorisinde büyük ödülün sahibi olmuş.

İlk seri kapsüllerin fiyatı 94 bin ABD doları olacak. Ancak seri üretim arttıkça ve yeni yatırımlarla teknolojiler geliştirilip birim maliyetler azaltıldıkça fiyatların düşeceği şirket tarafından belirtiliyor. Ecocapsule ve şirket hakkında daha detaylı bilgi isterseniz kurumsal sitesine bakabilirsiniz.Tüm fotoğraflar: Nice Architects

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz