Adı, ona dair tartışmayı özetlemeye yetiyor: El Peñón de Guatapé. Kolombiya‘nın Guatape ve El Penol kasabaları arasında bulunan milyonlarca yıllık monolit, iki kasaba da onun kendine ait olduğunu iddia ettiği için, büyük bir husumetin objesi. Kayanın kime ait olduğuna dair ilk tırmanıştan bu yana 400 yıl geçse de sonuç halen belli değil.

Deniz seviyesinden 2134 metre yükseklikte bulunan dik kayanın kendi yüksekliği ise yaklaşık 220 metre. 740 basamak çıkmayı göze alırsanız, seyir terasındaki muhteşem manzaraya şahitlik edebilirsiniz.

Eski çağlarda yerlilerin kutsal görüp tapındığı monolit, Avrupa‘dan ilk ziyaretçisini 1551 yılında aldı. Basamaklar inşa edilene kadar zirvesine çıkmak neredeyse mümkün değildi. 1954’te üç maceraperest zirveye ancak beş günde ulaşabildi.

Güney Amerika‘nın en ilginç yer  şekillerinden biri olan kayanın bir dikkat çekici yanı da kuzey tarafındaki yarım yamalak G ve U harfleri… Bu hatıra da iki kasaba arasındaki tartışmanın bir parçası. Kaya sahip çıkmak için adlarını üstüne boyamak isteyen Guatepeliler yazıya başladıklarından kalabalık bir El Penol grubunun müdahalesine uğrayınca çabaları gibi yazı da yarım kalmış.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz