Emirates ile flydubai rekabet için güçlerini birleştirdi

Emirates flydubai sivil havacılık uçuşlar durduruldu

Emirates ile flydubai hava yolu şirketleri, kapsamlı bir uçuş ve servis ortaklığı anlaşmasına imza attı. Dubai Emirliği’ne ait yatırım şirketi Investment Corporation of Dubai’nin sahibi olduğu ve toplam 216 destinasyona erişim sağlayan iki şirketin yönetimleriyse ayrı kalacak.

Kod paylaşımının ötesine geçeceği belirtilen ortaklık, ilk olarak bu yılın son çeyreğinde ortak uçuşlarla (code-sharing) başlayacak. İki şirketin de üssü olan Dubai Havalimanı’ndaki operasyon ve sistemler de süreç içinde birbirine entegre edilecek, tarifelerin birleştirilmesiyle yolculara sunulan destinasyon ve saat seçenekler artacak.

Emirates bugün itibarıyla 157 hatta 259 adet geniş gövdeli uçak işletiyor; FlyDubai ise 95 hatta 58 adet Boeing 737 kullanıyor. Ortaklık anlaşmasının sorunsuz uygulanması halinde iki şirketin 2022’ye gelindiğinde 30 uçakla 240 destinasyona uçuyor olması bekleniyor.

Orta Doğu’nun en büyük havayolu şirketlerinden Emirates, son mali yıldaki karlılığında yüzde 82 gibi büyük bir düşüş bildirmişti. Dubai’ye ve Dubai üzerinden uçuşların azalması, Orta Doğu’da zaten yüksek olan gergin ortamın son aylarda daha da fazla artması, Qatar Airways’in Katar Emirliği’nin sübvansiyonlarıyla Emirates’a ciddi rakip olması, Emirates ve kardeş şirketi flydubai’nin rekabet gücünü son zamanlarda zora sokuyordu.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz