İşte bir liste haberi daha. Bu kez konu, gündelik şehir yaşamındaki stres düzeyi. Kişilerin yaşamındaki günlük stresi azaltmaya yönelik teknolojiler geliştiren Zipjet adlı Britanyalı şirket, dünyadaki 150 belli başlı kenti trafik, emniyet, yeşil alanlar, eşitlik ve insan hakları, genel zihinsel sağlık, eğitim, sosyal ilişkiler gibi pek çok kriteri değerlendirerek sıralamaya çalışmış. Çıkan sonuçlara göre dünyanın gündelik stresi en az olan şehri Stuttgart (Almanya). Ancak listenin asıl ilginç tarafı, en az stresli şehirler içinde ilk 10’daki 9 şehrin Avrupa’da olması.

Dünyanın en az stresli kenti Stuttgart’ı Lüksemburg ile bir başka Alman şehri Hanover izliyor. Almanya‘dan Münih ve Hamburg da ilk 10’luk listede. Dokuzuncu sıradaki Sydney (Avustralya) en az stresli 10 şehir arasındaki tek Avrupalı olmayan şehir. Merakınızı giderelim, İstanbul, 150 şehirlik tam listede 122‘inci sırada.

Araştırmaya göre en az stresli ilk 20 şehri aşağıda paylaşıyoruz. Araştırmanın detaylarını, 150’lik tam listeyi, puanları vs metodolojiyi öğrenmek istiyorsanız raporun sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Dünyada en az stresli 20 şehir:

 1. Stuttgart, Almanya
 2. Lüksemburg, Lüksemburg
 3. Hanover, Almanya
 4. Bern, İsviçre
 5. Münih, Almanya
 6. Bordeaux, Fransa
 7. Edinburgh, Birleşik Krallık
 8. Sydney, Avustralya
 9. Hamburg, Almanya
 10. Graz, Avusturya
 11. Zürih, İsviçre
 12. Seattle, ABD
 13. Wellington, Yeni Zelanda
 14. Nice, Fransa
 15. Dresden, Almanya
 16. Oslo, Norveç
 17. Auckland, Yeni Zelanda
 18. Helsinki, Finlandiya
 19. Abu Dabi, BAE
 20. Melbourne, Avustralya

İlginizi çekebilir:

Dünyanın en huzurlu ülkeleri 2017 listesi açıklandı

Tatil programınızı zorlaştırmamak için bunları yapmayın

 

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz