Dünyanın en bisiklet dostu şehirleri belirlendi. Zirvede Hollanda‘nın Utrecht kent yer alırken, ilk 10’a Avrupa’dan 8 şehir girdi. İstanbul ise 90 kentlik sıralamada 74’üncü oldu.

Dijital sigorta şirketi Coya’nın yaptığı 2019 Bisiklet Şehirleri Endeksi araştırmasında dünyadan 90 şehir, bisiklet kullanım sıklığı, suç oranı ve sürüş güvenliği, bisiklet sürüşü için altyapı, hava durumu ve iklim koşullarının bisiklet için elverişliliği, bisiklet kiralama imkanları paylaşım gibi 6 ana kategoride 16 gösterge incelendi.

Listede ilk 10’da Avrupa‘dan 8 şehir yer aldı. Diğer iki şehirse Yeni Zelanda’dan Auckland ve Çin’den Hangzhou olara belirlendi. Günlük ulaşım için bisiklet kullanmanın Avrupa’da “yerleşik bir kültür” olduğu ifade edilen çalışmada, Avrupa kentlerinin sıralamaya hakim olmasının sürpriz olmadığı vurgulandı.
90 ülkenin yer aldığı sıralamada Türkiye’den sadece İstanbul yer aldı. 74’üncü sırada bulunan İstanbul, 100 puan üzerinden yapılan değerlendirme sonucunda 25.48’lik derecesiyle bisiklet dostu şehirler sıralamasında sınıfta kaldı.

Bisiklet Şehirleri Endeksi 2019 sıralamasında en yüksek puan alan 10 şehir:

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz