BD Online internet sitesinin düzenlediği ve mimari dünyasının en az arzulanan ödülü Carbuncle Cup İngiltere’de son bir yıl içinde inşa edilen en çirkin yapıları seçmeyi amaçlayan bir organizasyon. Carbuncle Cup 2016 adayları ay başında açıklanmıştı. 6 aday arasından “en kötü” The Lincoln Plaza oldu.

Ike Ijeh
Ike Ijeh

Londra‘nın doğusunda yer alan, BUJ Architects tasarımı The Lincoln Plaza rezidans geometrik dış cephesi, cam balkonları ve sözde gökyüzü lounge’ı ile şehrin iş merkezi bölgelerinden Canary Wharf‘ın simgesi olması planlanırken bir hayal kırıklığına dönüştü. Hatta Deezen’in haberine göre, jüride yer alan mimar ve eleştirmen Ike Ijeh tarafından “korku filmi” olarak tasvir edildi.

Ödüllerde ilk 6’ya kalan diğer binalar

5 Broadgate ofis binasıcarbuncle-cup-2016_dezeen_2364_ss_3-1024x732

Make’in Arup Associates ve Peter Foggo tarafından yapılan postmodern binasının yıkılıp yerine yapılması üzerine eleştiri oklarının hedefi olan gökdelenin eskisinin aksine şehre hiçbir şey katmadığı söyleniyor.

Saffron Square

Thomas Lane
Thomas Lane

Rolfe Judd’ın mimarlığını yaptığı Saffron Square renkli dış cephesi yüzünden beklediği ilgiyi bulamadı. Mimarisi Londra’nın güneyine yakıştırılmıyor.

Poole Methodist Kilisesi ek binası

carbuncle-cup-2016_dezeen_2364_ss_1-1024x731
Intelligent Design Centre’ın tasarımı ise vasatlığından dolayı jürinin seçimleri arasına girmiş.

Sheffield Üniversitesi Mühendislik Fakültesi

carbuncle-cup-2016_dezeen_2364_ss_5-1024x731
Twelve Architects’in tasarımından dolayı “Pırlanta” adıyla bilinen projesi jürinin yorumuyla hem iç cephede hem dış cephede günah işliyor.

One Smithfield

carbuncle-cup-2016_dezeen_2364_ss_4-1024x731
RHWL Architects’in tasarımını yaptığı Stoke-on-Trent’in yeni belediye binası yenilenme adı altında kötü mimariyi yaymakla suçlanıyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz