Havayolu şirketlerinin performansı tabi ki sadece kapasite, dakiklik, uçuş süresi gibi ölçütlere göre hesaplanmıyor. Yıllık değerlendirmelerden birinin konusu da uçuş hatlarından kazanılan para. Official Airline Guide şirketlerin uçtukları hatlarda yarattıkları gelirleri sıraladı ve son bir yılın şampiyonu en kazançlı hattında tam 1 milyar dolar kazanan British Airways oldu.

Dünyanın en karlı hatları sıralamasında ilk sırada yer alan hat, British Airways’in New York City JFK Havalimanı ile Londra Heathrow Havalimanı arasındaki uçuş hattı. Şirket Nisan 2017 ile Mart 2018 tarihleri arasında söz konusu hatta yaptığı uçuşlardan tam 1.04 milyar dolar kazanmış. Günde 15 kere JFK-Heathrow seferi yapan şirketin kazancı aynı hatta benzer sıklıkta uçan diğer şirketlere fark atıyor.

Sıralama ikinci sıraysa Qantas Airways‘in Melbourne-Sydney hattı. Bu uçuşu günde 30 kere yapan şirket bir yıllık dönemde 855 milyon dolar gelir elde etmiş. Emirates‘in Heathrow-Dubai rotası 819 milyon dolarla üçüncü sırada. Emirates’in bu hattı aynı zamanda 24,639 dolarla “uçulan saat başına kazanç” bazında ilk sırada yer almış.

Çoğunluğu iş amaçlı

Singapore Airlines’ın Heathrow-Singapur, American Airlines’ın Los Angeles-JFK, United Airlines’ın San Francisco-Newark, Cathay Pacific Airways’in Hong Kong-Heathrow, Qatar Airways’in Heathrow-Doha, Air Canada’nın Vancouver-Toronto ve Singapore Airlines’ın Sydney-Singapur hatları sıralamadaki diğer hatlar.

Raporun yorumuna göre bu hatlardaki kazancın büyük kısmı iş için seyahat edenlerden geliyor. Şirket ve iş insanlarının, uzun saatler alan uluslararası uçuşlarda daha maliyetli olan comfort ve business class kabinlerinden koltuk almayı daha çok tercih ettikleri belirtiliyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz